Ochrid 3. mája (TASR) -
Slovenský prezident Ivan Gašparovič v prejave zdôraznil, že vstup do EÚ nie je lacný a štáty, ktoré chcú byť jej členmi, by sa mali viac spoliehať aj na svoj vlastný potenciál.
"Vstup do Európskej únie je ozaj drahý, nakoniec, zistili sme to sami, keď sme museli v rámci prístupových programov hovoriť o otázkach, ktoré sa týkali napríklad poľnohospodárstva či iných otázok, kde sa v rámci Európskej únie naše iniciatívy tlmia," spresnil prezident SR.
Gašparovič na summite zopakoval stanovisko Slovenska ohľadne juhosrbskej provincie Kosovo, ktorá vo februári jednostranne vyhlásila nezávislosť od Srbska. Zároveň upozornil tých, ktorí sa jednoznačne a veľmi rýchlo rozhodli uznať Kosovo ako samostatný štát, že tlak na srbských politikov a srbských občanov nie je jednoduchý.
"Mali by sa vžiť do ich pozície a z tohto pohľadu rozhodovať," podotkol. Ako dodal, v súčasnej dobe by bolo najvhodnejšie nechať Srbov rozhodnúť v kľúčových predčasných parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnia 11. mája.
"Tam sa rozhodne o tom, či sa Srbsko prikloní k histórii, alebo bude preferovať budúcnosť v rámci Európskej únie," uviedol slovenský prezident.
Gašparovič ďalej uviedol, že podmieňovanie integrácie Srbska do únie postojom Belehradu voči Kosovu považuje za kontraproduktívne aj vzhľadom na protichodné tendencie srbského národa a politických lídrov voči integrácii do EÚ.
Slovenský prezident podotkol, že Srbsko je jednou z kľúčových krajín západného Balkánu a vstupom do EÚ prispeje k trvalo udržateľnej prosperite a dlhodobej stabilite v celom regióne
Štátnici sa na summite dotkli aj otázok energetiky. Prezident Gašparovič vyjadril v súvislosti s otázkou budúceho spoločného európskeho energetického trhu určité obavy, aby energetiku neovládalo niekoľko korporácií, ktoré by tak v budúcnosti mohli ovplyvniť aj vedenie politiky Európskej únie.
Prezident SR, ktorý dnes v popoludňajších hodinách pricestoval z Ochridu späť do vlasti, v rámci summitu absolvoval aj bilaterálne rokovania so srbským partnerom Borisom Tadičom a tureckým prezidentom Abdullahom Gülom.
Budúcoročný summit hláv štátov krajín strednej a východnej Európy sa uskutoční v Srbsku.
(osobitná spravodajkyňa TASR Zuzana Slančíková) dem