Brezová pod Bradlom. Stovky ľudí si dnes na mohyle na Bradle uctili pamiatku jedného zo zakladateľov Československa Milana Rastislava Štefánika, ktorý zomrel pri leteckom nešťastí pred 89 rokmi.
Nechýbal medzi nimi ani premiér Robert Fico, ktorý tvrdil, že svojou účasťou chcel medzi Slovákmi povzbudzovať vlastenectvo. Prišli však aj zástupcovia opozície.
"Rok 2008 som označil za rok zvyšovania národnej hrdosti a národného sebavedomia," vyhlásil predseda vlády pred novinármi. Dodal, že on a jeho ministri sa preto budú na podobných podujatiach zúčastňovať aj v budúcnosti. Dnešné deti totiž často poznajú lepšie výrazných dejateľov zo zahraničia ako domácich, sťažoval sa premiér.
Ako vo svojom príhovore po položení vencov uviedol premiér Fico, mohyla na Bradle symbolizuje celú tragiku slovenského národa.
"Hoci v nej leží jeden z najväčších Slovákov, Slováci nechodia na Bradlo trúchliť, ale toto miesto sa stalo miestom novej nádeje, znovuzrodenia oslobodeného národa," povedal prítomným účastníkom premiér. Svoj príhovor zakončil veršami Štefana Krčméryho a výrokom, že život Štefánika je výzva, ktorú treba nasledovať.
Fico tento rok prišiel aj na spomienkovú slávnosť na počesť významného národného buditeľa Jozefa Miloslava Hurbana, v minulosti nechýbal ani na odhaľovaní plastiky kontroverzného komunistického československého ministra zahraničných vecí Vladimíra Clementisa.
Štefánika však podľa sociológov obyvatelia Slovenska vnímajú ako jednu z najpozitívnejších postáv vo svojich dejinách a nesprevádzajú ho žiadne kontroverzie.
Spomienková akcia sa konala pri Štefánikovej mohyle na Bradle neďaleko jeho rodnej obce Košariská. Štefánik sa narodil 21. júla 1880 v rodine evanjelického farára. Študoval aj v Paríži.
Počas prvej svetovej vojny bojoval ako letec, neskôr sa spolu s Tomášom Garriguom Masarykom a Eduardom Benešom zapojil do snaženia o vznik Československa. Nový štát si však nestihol vychutnať. Zomrel pri návrate do vlasti 4. mája 1919 pri leteckej havárii.
V budúcom roku pri príležitosti 90. výročia jeho úmrtia by v Bratislave mali opäť vztýčiť jeho 7,5-metra vysokú bronzovú podobizeň. Pôvodnú sochu počas vlády komunistického režimu odstránili. Jej vernú kópiu priviezli do hlavného mesta v januári z moravského Blanska, kde ju odlievali.
Hort bol z osláv rozčarovaný
Podľa podpredsedu slovenského parlamentu Milana Horta si strana Smer-SD sprivatizovala dnešné oslavy na Bradle, ktoré sa konali pri príležitosti 89. výročia tragického úmrtia generála Milana Rastislava Štefánika.
"Napriek tomu, že som dostatočne dopredu avizoval, že som tu dnes ako podpredseda parlamentu a chcel som za Národnú radu v tento vážny deň aspoň v rámci pozdravov hostí predniesť krátke posolstvo, nebolo mi to umožnené s odôvodnením, že takto rozhodla strana Smer a vraj pán premiér," uviedol pre agentúru SITA krátko po skončení spomienkovej oslavy na Bradle podpredseda parlamentu Hort. Ako doplnil, povedali mu to organizátori z Mestského úradu v Brezovej pod Bradlom.