Bratislava 4. mája (ČTK) - Sprofanované kvety z minulosti, ako bol napríklad karafiát, sú opäť v trende. ČTK to potvrdila Katarína Kullová zo záhradného centra Kulla. Povesť karafiátov v uplynulých rokoch utrpela, keďže boli oficiálnym kvetom minulého režimu. V súčasnosti sa však vracajú do kytíc podobne ako chryzantémy, ktoré zase boli typickými smútočnými kvetmi.
"Karafiát prežíva svoju renesanciu. Možno si trošku poškodil svoju povesť, že bol jeden z mála kvetov, ktoré bolo dostať kúpiť. Navyše bol považovaný za veľmi oficiálny," povedala ČTK Kullová.
Červenými karafiátmi totiž v minulosti pionieri vítali delegácie a komunisti ich dodnes nosia na hroby bývalých vodcov Vladimira Iľjiča Lenina, Nicolae Ceauseska či Klementa Gottwalda. Nechýbali ani na pamätníku ruským vojakom na bratislavskom Slavíne a manželky ich dostávali na medzinárodný deň žien. V súčasnosti je však podľa Kullovej karafiát obľúbený aj vďaka svojej trvanlivosti.
Počas minulého režimu boli rozšírené aj červené tulipány. Biele tulipány zase podľa Kullovej sprevádzala povera, že sú to kvety hlúposti. "Už vôbec neplatí, že sú biele tulipány symbolom hlúposti, symbolizujú veľmi jednoduchú eleganciu," povedala Kullová. Tulipány sú podľa nej veľmi žiadané pre ich pôvab, hoci nevydržia dlho.
Chryzantémy zase vždy ľudia nosili na hroby, teraz však patria aj do kytíc. "Sú nesmierne variabilné tvarom a farbou a sú obľúbené aj pre svoju veľmi dlhú trvanlivosť. Vo váze vám krásna čerstvá chryzantéma vydrží aj desať až 14 dní bez toho, aby zvädla," zhodnotila Kullová, ktorá vraj pozná veľa dám, pre ktoré sú práve chryzantémy najobľúbenejšími kvetmi.
Niektoré kvety z minulosti sa podľa Kullovej predávajú menej aj preto, že v súčasnosti je oveľa širší výber. "Ale ono sa to zase vráti, zase ich ľudia objavia," predpokladala. Symbolom najkrajšieho kvetu je však podľa nej stále ruža. "Tá vo všetkých podobách zostáva najpredávanejším kvetom," tvrdila.
Hoci ruže stále kupujú hlavne muži svojim partnerkám, podľa Kullovej sa oproti minulosti v kvetoch lepšie vyznajú. "Dnešní muži pomerne presne vedia, čo chcú. Dajú si aj poradiť, často siahajú napríklad po exotických kyticiach," prezradila.
Aj keď sa podľa nej stále predáva veľa kvetov, časom sa ich význam zmenil. "Kedysi sme išli s kyticou k lekárovi, pacientovi, dnes sa dávajú len tak, z priateľstva," zhodnotila Kullová. Ľudia si podľa nej často kupujú kytice len tak domov, pre potešenie, cítia potrebu robiť si radosť bežne.
Martina Hilbertová fil