BRATISLAVA. Ministerstvo kultúry (MK) SR potvrdilo, že podporí pridelenie dotácie Slovenskej televízii (STV) na tretí športový kanál - STV3, pre agentúru SITA to povedal hovorca MK SR Jozef Bednár. Nový generálny riaditeľ STV Štefan Nižňanský aj o tejto téme rokoval s ministrom kultúry Marekom Maďaričom krátko po nástupe do funkcie.
Šéf rezortu kultúry prisľúbil, že pravdepodobne už tento mesiac vláde predloží návrh na poskytnutie účelovej vyše 90 miliónovej dotácie. Prostriedky štátu chce verejnoprávna televízia použiť na výrobné a režijné náklady STV3 od skončenia letnej olympiády do konca tohto roka. Ministerstvá kultúry a financií o ne STV požiadala vo februári, ešte pod dočasným vedením technického riaditeľa STV Jozefa Mračnu.
STV sa má zaviazať, že za dotáciu štátu odvysiela presný počet hodín slovenského športu - teda športových podujatí na Slovensku a športových akcií, na ktorých sa zúčastňujú slovenskí športovci v zahraničí. Tento rok by to mohlo byť 950 hodín, na budúci rok 1800 a v roku 2010 až 2200 hodín vysielania.
STV Šport by mal tento rok - od jeho štartu 8. augusta do 31. decembra, odvysielať dovedna 1450 hodín športu. STV3 má svoj program spustiť 8. augusta tohto roku, teda zároveň so štartom 29. letných olympijských hier v Pekingu, vysielať má v digitálnej kvalite. Peniaze na pokrytie nákladov na augustové letné olympijské hry STV má a ak by nedostala dotáciu, vysielanie olympiády ohrozené nie je.
V roku 2009 by zdroje na STV3 mohol zabezpečiť zvýšený výber poplatkov za vysielanie verejnoprávnych médií. Podľa Nižňanského, ak vláda v dohľadnom čase prerokuje a schváli dotáciu a STV dostane na kanál licenciu, tak spusteniu STV3 k štartu letnej olympiády 8. augusta nestojí nič v ceste. Bez dotácie by bolo spustenie STV3 hazardom, tvrdí Nižňanský, ktorý chce okrem financií doriešiť aj personálne obsadenie tretieho kanála.
Vznikne audiovizuálny fond
Ministerstvo kultúry chce pomôcť STV oživiť vlastnú tvorbu. Prispieť k tomuto cieľu by mala aj Maďaričova podpora snahe STV zmeniť návrh zákona o podpore audiovizuálnej tvorby (zákon o Slovenskom audiovizuálnom fonde). Nižňanskému sa na rokovaní s ministrom kultúry podarilo uspieť s pripomienkou k výške percenta z ročných príjmov z reklamy a telenákupu, ktorým by STV mala prispievať do pripravovaného do fondu.
"Rozpor sa na rokovaní odstránil tým, že ministerstvo zníži v návrhu zákona odvod pre STV z 15 na 5 percent," informoval hovorca MK SR Bednár. Pre STV by to znamenalo, že miesto približne 80 miliónov korún ročne bude do fondu platiť približne 26 miliónov. Nižňanský chce ušetrené milióny dať do obnovy a vlastnej tvorby, programu.
Slovenský audiovizuálny fond by mal umožňovať rozličné formy podpory slovenského filmu - dotácie, pôžičky, štipendiá či garancie na úver. Má sa sústreďovať aj na podporu rozvoja infraštruktúry pre audiovizuálnu kultúru a priemysel, napríklad na obnovu technológií či kín. Jeho úlohou je tiež zefektívniť udeľovanie aj kontrolu financií, úspešní žiadatelia by mali dostávať peniaze podľa vopred dohodnutých podmienok aj počas dlhšieho obdobia ako jeden rok. Zásadnou zmenou je i to, že namiesto jednej grantovej komisie by žiadosti o finančnú podporu mali posudzovať viaceré nezávislé odborné komisie a schvaľovanie by tak malo byť transparentnejšie.
Autor zákona - MK SR si od návrhu zákona o Slovenskom audiovizuálnom fonde sľubuje oživenie slovenského filmu. Do verejnoprávnej inštitúcie - fondu by mali prispievať televízie, kiná, prevádzkovatelia retransmisie - napríklad káblovej televízie, ale aj video a DVD predajne či požičovne. Príspevok štátu do fondu sa navrhuje na 20 až 50 % zo sumy príspevkov vybraných za predošlý rok. Príjmami fondu budú pokuty od Rady pre vysielanie a retransmisiu a pokuty podľa audiovizuálneho zákona, s výnimkou obcí. Tiež pokuty, ktoré uloží fond a ďalšie. Výdavky fondu nesmú prekročiť 5 % z jeho príjmov. So vznikom fondu by prestal existovať grantový systém MK SR, program AudioVízia. O návrhu zákona by mala tento mesiac rokovať vláda.
Štátna podpora audiovizuálnej tvorby pokrýva asi 15 percent požadovaných nákladov na vývoj, výrobu, produkciu a ďalšie činnosti v audiovízii. Vlani z 315 žiadostí podporili 121 a z požadovaných 713 mil. Sk tak MK SR rozdelilo necelých 117 mil. Sk.