BRATISLAVA 4. mája (SITA) - Podľa podpredsedníčky parlamentu Anny Belousovovej (SNS) sa Ústav pamäti národa (ÚPN) zneužíva na škandalizáciu politických protivníkov. V diskusnej relácii televízie TA3 pripustila, že návrh na zrušenie ÚPN a medializácia údajnej kriminálnej minulosti predsedu SNS Jána Slotu „možno súvisia“. Návrhom na zrušenie ústavu sa však podľa nej zaoberalo vedenie SNS už od októbra minulého roka. ÚPN podľa Belousovovej nerobí to, čo mu ukladá zákon, naopak, „vyčerpal opodstatnenosť svojej existencie len v bulvárnych prestrelkách a škandalizovaní minulosti vybraných a niekomu nepohodlných ľudí“. Prekáža jej, že ústav sa zameral len na činnosť komunistickej Štátnej bezpečnosti, pričom nezverejňuje mená „papalášov“ bývalého vedenia KSČ, ktorým Štb slúžila. „Bol to zámer alebo chyba, že sa na nich zabudlo?“ poznamenala. Súčasne vyjadrila obavu, že po týchto výrokoch by sa mohla stať ďalším terčom mediálnych útokov. Tvrdila tiež, že SNS s návrhom na zrušenie ÚPN oboznámil aj partnerov na koaličnej rade. Naopak, minister kultúry a podpredseda Smeru-SD Marek Maďarič v inej relácii povedal, že koaličná rada o ÚPN nerokovala.
ÚPN nechceme rušiť, ale sfunkčniť, vyjadril sa podpredseda ĽS-HZDS Milan Urbáni. V činnosti ústavu podľa neho „nie je všetko úplne čisté“. Argumentoval tým, že ÚPN selektuje mená, o ktorých poskytuje informácie. K niektorým z nich sa možno dostať len na základe špeciálneho kódu, čo podľa Urbániho vyvoláva podozrenie. Predseda SMK Pál Csáky je proti tomu, aby sa ÚPN rušil. Nebráni sa však diskusii o zefektívnení jeho činnosti. V súvislosti s iniciatívou na prijatie ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku povedal, že by zaň hlasoval, ale „nie s čistým svedomím“. Problém vidí v obídení Ústavného súdu.
Podľa Urbániho by koalícia mala pripraviť nový zákon s jasne definovanými pravidlami, ktoré by neboli retroaktívne. Skonštatoval, že ak Smer zákon podporí napriek nesúhlasu HZDS, mohol by to byť pre hnutie problém.