Bratislava 5. mája (TASR) - Minister zahraničných vecí Ján Kubiš verí, že Slovensku sa 21. mája podarí zvolenie do Rady OSN pre ľudské práva. Pomôcť by nám malo podľa jeho slov úspešné polročné predsedníctvo SR vo Výbore ministrov Rady Európy (VM RE), ktoré sa končí v stredu 7. mája. Na zvolenie do Rady pre ľudské práva potrebujeme minimálne 96 hlasov zo 191 členov OSN.
Kubiš pri bilancovaní nášho líderskeho pôsobenia vo VM RE pripomenul, že ako predseda VM napomohol diskusii o ľudských právach, na ktoré by mali byť orientované priority RE. "Ukázali sme, nakoľko krajina ako Slovensko môže aj v takom krátkom časovom období prispieť k riešeniu otázok RE," vyhlásil s tým, že s výnimkou aktivizácie ešte väčšej spolupráce Bieloruska s radou sa naše ciele podarilo naplniť.
Práve na príklade Slovenska uviedol, že aj jednotlivá krajina môže dať impulzy na prácu takej byrokratickej mašinérii, ako je RE najmä vďaka "silnému" sekretariátu. "Nestratili sme sa a myslím, že hodnotenie zo strany partnerov bude v zásade pozitívne," prognózoval minister. Mieni, že Slovensko takýmto pôsobením ukazuje, akou je krajinou, aké pozície zastáva aj v rámci medzinárodného spoločenstva a stáva sa čitateľným a možno až preferovaným, pokiaľ ide o pôsobenia aj v iných medzinárodných štruktúrach.
Pri výpočte našich aktivít počas predsedníctva Kubiš spomenul celý rad rokovaní týkajúcich sa posilňovania občianskej spoločnosti či spolupráce medzi RE a EÚ. "Zaoberali sme sa aj problematikou menšín, a to v rôznom poňatí: hovorili sme o obetiach holokaustu či o problematike vzdelávania Rómov," vyjadril sa.
Svoju predsednícku funkciu Kubiš odovzdá do rúk švédskeho rezortného kolegu v stredu 7. mája v Štrasburgu. Tam sa uskutoční aj odpočet našich aktivít od 12. novembra, keď sme sa ujali Predsedníctva vo VM RE.
RE je najstaršou medzinárodnou politickou organizáciou v Európe. Bola založená 5. mája 1949 s cieľom rozvíjať spoločné a demokratické princípy na celom starom kontinente na základe Európskeho dohovoru o ľudských právach a ďalších dokumentov o ochrane jednotlivca. Založili ju predstavitelia 10 štátov a v súčasnosti má 47 členov. Bielorusku ako kandidátovi na členstvo sa pozastavil štatút zvláštneho hosťa vzhľadom na porušovanie ľudských práv a demokratických princípov. Päť ďalších krajín - Vatikán, Japonsko, USA, Kanada a Mexiko - má štatút pozorovateľa.
map pa