Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) na utorňajšie rokovanie opozičných strán nepozvalo zástupcov Strany maďarskej koalície (SMK).
Jedným z bodov programu má byť návrh kresťanských demokratov na spoluprácu opozičných strán. Vzťahy v opozícii sa ochladili, keď SMK v parlamente podporila Lisabonskú zmluvu. "Po hlasovaní o Lisabonskej zmluve sme povedali, že opozíciu tvoria dve len strany. Naša pozvánka je konzistentná s týmto tvrdením," uviedol dnes pre agentúru SITA ústredný tajomník KDH Pavol Abrhan.
Zároveň upozornil, že z SMK vychádzajú rozporuplné informácie o tom, či rokovali jej predstavitelia s Robertom Ficom, alebo nie. "Každý musí pochopiť, že keď ideme hovoriť o stratégii na blížiacu sa parlamentnú schôdzu, sme po takých informáciách opatrní," vyhlásil.
"Je nám to ľúto a dúfame, že opozičná spolupráca sa čoskoro obnoví," povedala o rozhodnutí nepozvať stranu na utorkové rokovanie hovorkyňa SMK Eva Dunajská.
Podpredseda SMK Miklós Duray nie je krokom KDH a SDKÚ-DS prekvapený. "My sme hlasovali za Lisabonskú zmluvu, oni nie. Zrejme zmenili orientáciu na protieurópsku. Keď sa vrátia na platformu proeurópsku, spolupráca sa obnoví," povedal dnes Duray pre agentúru SITA.
Lídri troch opozičných strán sa naposledy stretli 1. apríla na pôde SMK.
Doteraz najvážnejší rozkol súčasnej opozície vznikol pri opozično-koaličných sporoch o tlačový zákon, ktorý podľa opozície i vydavateľov môže ohroziť slobodu tlače. Opozícia vrátane SMK sa snažila prinútiť vládnu väčšinu k ústupkom v zákone podmieňovaním svojej podpory lisabonskej zmluve. Koalícia totiž nedisponuje ústavnou trojpätinovou väčšinou, ktorú potrebovala na ratifikáciu zmluvy. SMK sa však nakoniec rozhodla za dokument hlasovať napriek tomu, že koalícia presadila tlačový zákon bez pripomienok opozície. Postup SMK jej opoziční partneri označili za hrubé porušenie dohôd a vyjadrili pochybnosti o ďalšej spolupráci so stranou, ktorá politicky zastupuje zhruba polmiliónovú maďarskú menšinu.