Banská Bystrica 5. mája (TASR) Mačka píšuca list "myšou" od počítača symbolizuje písanie listov na najnovšej poštovej známke. Vydala ju dnes banskobystrická akciová spoločnosť Slovenská pošta v emisii Europa 2008 v náklade 200.000 kusov.
Autorom výtvarného návrhu známky v nominálnej hodnote 21 Sk (0,65 eura) je akademický maliar Dušan Polakovič, graficky ju upravil Ľubomír Krátky, informovala TASR hovorkyňa Slovenskej pošty Andrea Pivarčiová.
Pošta vydala zároveň 3600 kusov obálok prvého dňa (FDC), na ktoré výtvarný návrh spracoval tiež Polakovič. Ten je zároveň aj autorom návrhu na pečiatku. Rytec Arnold Feke si zvolil za motív prítlače na FDC muža, ktorý píše list vo fľaši plávajúcej v mori. FDC pečiatka znázorňuje rybu s obálkou. Pošta vytlačila k uvedenej známke i nálepný list, na ktorom poštový holub drží v zobáku známku, opečiatkovanú poštovou pečiatkou s dátumom vydania 5. 5. 2008. Jeho výtvarné stvárnenie je taktiež dielom Polakoviča.
Písanie listov v ich najrôznejších podobách má dlhú históriu, ktorá sa odvíja od nástupu písma súbežne s vývojom technickej, ale aj spoločenskej infraštruktúry príslušnej doby. List od čias hieroglyfov a papyrusov, gréckeho a latinského písomníctva cez európsky stredovek až po vývojové dimenzie novoveku má v medziľudskom kontakte nezastupiteľné miesto. Až donedávna bol synonymom korešpondencie ako najrozšírenejšej formy ľudskej komunikácie v podobe písaného slova a pojmy ako pošta, obálka a známka sa stali jeho ustálenými vonkajšími atribútmi.
V súčasnosti list a jeho klasická podoba postupne stráca výlučné postavenie ako jedinečná a pritom najrozšírenejšia forma písomnej medziľudskej komunikácie. Mení sa nielen spôsob výpovede, ale rovnako technológia prenosu písaného slova. Mobily, internet a mail spôsobili, že štandardná pošta, obálka a známka už nie sú jeho jedinými, zaužívanými symbolmi. Časová bezprostrednosť a informačná vecnosť novodobých elektronických správ ochudobňujú pôvodnosť listu aj o jeho ľudskú intimitu a literárnosť.
"List, jeho posolstvo, vnútorný a hlboko ľudský význam do dnešných čias patrí a písanie listov bude určite aj v Európe roku 2008 súčasťou duchovných potrieb kultúrneho človeka," zdôraznila hovorkyňa.