Košice. Ekologické združenia Priatelia Zeme a Greenpeace dnes obvinili ministerstvo životného prostredia, že brzdí zneškodňovanie nebezpečných chemikálií - polychlórovaných bifenylov (PCB) - na východnom Slovensku. Hoci komisia, v ktorej boli ekológovia a zástupcovia ministerstva, vybrala dodávateľa technológie, rezort stále nepodpísal zmluvu so spoločnosťami, kde sa nebezpečné látky vyrábali. Ministerstvo kritiku odmietlo.
"Obávame sa, že ministerstvo plánuje už rozbehnutý projekt zastaviť a nájsť iný spôsob zneškodňovania," uviedla Katarína Vrábľová z občianskeho združenia Priatelia Zeme. Slovensko na likvidáciu tejto environmentálnej záťaže získalo ešte v roku 2003 desať miliónov dolárov (podľa súčasného prepočtu vyše 200 miliónov Sk). Ministerstvo podľa Vrábľovej začalo hľadať nový spôsob, ako látky zlikvidovať. Krajina by tak milióny dolárov z Globálneho environmentálneho fondu mohla stratiť.
Dodávateľa technológie, ktorý by PCB látky dokázal chemicky rozložiť, podľa Vrábľovej vybrali už v minulom roku. Odvtedy ministerstvo podľa ekológov nekoná. Slovensko by tak nemuselo stihnúť svoj záväzok zlikvidovať tieto látky do roku 2010.
"Zo strany rezortu nedochádza k žiadnym prieťahom," reagoval hovorca ministerstva Peter Višváder. Podpísanie dohody podľa neho zatiaľ zdržujú súkromné spoločnosti, ktoré nebezpečné látky skladujú.
Odstránenie PCB látok na východnom Slovensku bude podľa Višvádera spolu stáť až 20 miliónov dolárov (viac ako 400 miliónov korún). Na projekt majú ôsmimi miliónmi dolárov prispieť aj súkromné spoločnosti.
Výroba PCB látok sa na území Slovenska v minulom storočí sústredila v podniku Chemko Strážske. V areáli závodu a na rôznych skládkach je dodnes množstvo materiálu, ktorý chemikáliu obsahuje. PCB látky sa odpadovými vodami dostali aj do pôdy. Podľa odborníkov patria regióny Strážske a Michalovce medzi najviac kontaminované oblasti polychlórovanými bifenylmi na celom svete.
Látka spôsobuje ľudom z okolia vážne zdravotné následky, časť detí trpí poruchami sluchu, poškodením zubnej skloviny a poruchami správania. PCB látky sa už objavili aj v materskom mlieku, najčastejšie sa však do ľudského tela dostáva cez potraviny. Najviac prostredníctvom tuku zvierat chovaných v zamorených oblastiach.
igr fab