Bratislava 6. mája (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR povoľuje podľa Strany zelených (SZ) geologický prieskum ložísk uránu ako na bežiacom páse bez toho, aby bralo do úvahy plány regionálneho rozvoja obcí či postoj občanov. "V prípade povolenia ťažby uránu je ohrozených 360 miest a obcí, v ktorých žije takmer jeden milión ľudí," povedal dnes podpredseda SZ Peter Nováčik. Riešenie situácie vidia zelení v zamietnutí žiadosti o prieskum vo verejnom záujme.
"Na Slovensku je doteraz povolených 12 geologických prieskumných území a jeden dobývací priestor, tieto územia sa nachádzajú v blízkosti veľkých miest, v ktorých okolí sa nachádzajú rekreačné oblasti či prírodné zaujímavosti," objasnil. Prípadná ťažba by mohla ohroziť zdravie ľudí, vodné zdroje a mohla by spôsobiť aj odchod podnikateľov z tohto územia, upozornil. Týmto rizikom by sa podľa zelených mala zaoberať aj vláda.
Zelení sa dnes pýtali, ako je možné, že sa Slovensko stáva Klondikom v srdci Európy. "Naša legislatíva je pre zahraničné firmy výhodná," uviedol Nováčik s tým, že zmenu by potreboval geologický aj banský zákon. Nedostatočné sú podľa neho aj poplatky obciam za kilometer štvorcový prieskumného územia, za ktorý spoločnosti platia prvé štyri roky 3000 Sk (93 eur). Za problematické považuje aj to, že obec, v ktorej sa ložisko nachádza, nie je účastníkom konania o pridelení prieskumného územia, iba navrhovateľ.
Štát by podľa predsedu SZ Pavla Petríka nemal zabúdať na všeobecný záujem ľudí v danej lokalite. "Majú určité právo sa vyjadriť..mrzí nás to, že práve hlasy týchto ľudí sa neakceptujú a berie sa - len to splnil, dal žiadosť, podal projekt, všetko splnil," povedal pre TASR. Nesúhlas s prípadnou ťažbou uránu vyjadrili občania aj v petícii, ktorú do dnešného dňa podpísalo 73.000 ľudí. "Chceme to dosiahnuť na 100.000, aby sme s tým mohli ísť do parlamentu," zhrnul Petrík s tým, že strana bude pokračovať v informovaní verejnosti o rizikách prípadnej ťažby.
Na prípadnú ťažbu uránu sa negatívne pozerá aj organizácia Greenpeace. Environmentalisti považujú argument ťažobných spoločností, ktoré sa snažia spájať prípadnú ťažbu uránu s argumentom o posilňovaní energetickej sebestačnosti a bezpečnosti SR, za zavádzajúci. "Naša krajina nedisponuje technológiami potrebnými na výrobu jadrového paliva a dokonca ani neplánuje ich vývoj. Či sa tu teda urán vyťaží, alebo nie, naše jadrové elektrárne zostanú závislé na dovozoch jadrového paliva zo zahraničia," vysvetlil pre TASR Karel Polanecký z Greenpeace.
Prieskumné územia sú lokalizované vo všetkých častiach Slovenska od Nového Mesta nad Váhom až po Zemplínsku oblasť. Celková rozloha uránových prieskumných území už dnes v SR presahuje 300 štvorcových kilometrov. Väčšinu licencií na prieskum slovenských zásob uránu vlastnia zahraničné spoločnosti z Kanady a Austrálie.
ala pa