Bratislava. Opozičné strany KDH a SDKÚ-DS sa dnes verbálne dohodli na užšej spolupráci v oblasti zdravotníctva, boja proti zločinu, vo vzdelanostnej ekonomike a vyrovnávaní regionálnych rozdielov. Podľa predsedov strán Pavla Hrušovského a Mikuláša Dzurindu súčasná vláda zlyháva predovšetkým v týchto oblastiach.
Podľa KDH je pre víťazstvo stredo-pravej opozície v parlamentných voľbách v roku 2010 kľúčové znovunadobudnutie dôvery v očiach voličov. "Podmienkou dôveryhodnosti je aj schopnosť spolupracovať v opozícii," povedal Hrušovský na dnešnej tlačovej konferencii v sídle KDH na Bajkalskej ulici. Zmluva má aj klauzulu o spoločnej povolebnej spolupráci.
"Jednou z podmienok dôveryhodnosti je vytvorenie alternatívy k súčasnej ľavicovo-populistickej vláde," uvádza sa vo vízii opozičnej spolupráce, ktorú KDH ponúklo SDKÚ-DS. Dzurinda túto víziu rád prijal, keďže sa nazdáva, že najprirodzenejšou osou je partnerstvo SDKÚ-DS a kresťanských demokratov. "Vláda zlyháva, utápa sa v problémoch a škandáloch, ceny benzínu a nafty a potravín rastú... Ešte nikdy nebol taký nízky podiel dôchodkov v pomere ku mzdám," zhodnotil výsledky vlády Roberta Fica Dzurinda.
Strany počítajú s vytvorením odborných tímov za účasti zástupcov súkromného a neziskového sektora, ktoré budú do konca roku 2008 realizovať programové konferencie a prezentovať postoje strán ku kľúčovým témam. V roku 2009 by mali tímy predstaviť program pre svoju oblasť a obhájiť ho pred verejnosťou. Dohoda neobsahuje podpisy politických lídrov ani záväzok nespolupracovať po voľbách so Smerom-SD. Hrušovský zdôraznil, že dohoda nepredstavuje krok k integrácii SDKÚ-DS a KDH.
S SMK zatiaľ nerátajú
So spoluprácou SMK zatiaľ KDH ani SDKÚ-DS nepočítajú. "SMK sa rozhodla chladnokrvne, ukázala, že nie je pevnou súčasťou opozície, že potrebuje hrať na všetky svetové strany," povedal Dzurinda na adresu strany Pála Csákyho. Dodal, že nevie formulovať podmienky, za akých by SMK mohla opäť získať jeho dôveru a ani sa nad tým momentálne nezamýšľa.
Uvažovať o povolebnej spolupráci s SMK je podľa lídra SDKÚ-DS zatiaľ predčasné. "Určite by som ju nevylučoval a dal by pánboh, aby sme túto otázku mohli po voľbách vážne zvažovať," skonštatoval. Nazdáva sa, že nie je potrebné usilovať sa o vytvorenie tieňovej vlády. "Aby sme nevyzerali nevážne ... nemali by sme zbytočne napínať svaly," uviedol Dzurinda a poukázal na volebné preferencie koaličných a opozičných politických strán.
Otázka spolupráce s poslancami, ktorí odišli z KDH a zakladajú novú stranu, podľa Hrušovského nie je aktuálna. "O spolupráci s neexistujúcimi stranami je zbytočné uvažovať," povedal na margo spolupráce s odídencami z KDH, ktorí avizovali založenie novej politickej strany.
Lídri diskutovali aj o spoločnom postupe na nadchádzajúcej parlamentnej schôdzi. Dohodli sa na podpore ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Obdobne medzi stranami vládne zhoda nepodporiť zákon o likvidácii Ústavu pamäti národa.
Csáky: SDKÚ a KDH sú odsúdené na spoluprácu s nami
Predseda SMK Pál Csáky si myslí, že SDKÚ-DS a KDH sú odsúdené na spoluprácu s jeho stranou. "Všetky tri opozičné strany sú odsúdené na spoluprácu a len spoločne môžeme vytvoriť aký-taký potenciál," povedal dnes pre agentúru SITA Csáky.
Podľa neho dnešné stretnutie SDKÚ-DS a KDH nemožno označiť za stretnutie opozície, ale len za stretnutie dvoch opozičných strán. Za nešťastné považuje, že na rokovaní chýbalo SMK.
"Považujem za trošku smiešne, že poslanecký klub s deviatimi poslancami chce vylúčiť zo spolupráce poslanecký klub, ktorý má 20 poslancov. Nemyslím si, že urazenecký postup v takejto veci komukoľvek pomôže," uviedol Csáky. V parlament má SDKÚ-DS 30 poslancov, KDH 9 a SMK 20.
SMK je podľa Csákyho pripravené spolupracovať s ďalšími dvoma opozičnými stranami. Csáky tvrdí, že je predčasné hovoriť o tom, či dnešné opozičné strany sú odsúdené na spoluprácu aj po voľbách. "Bol by som zvedavý, s kým uvažujú," dodal Csáky. Pripomenul, že Mikuláš Dzurinda po parlamentných voľbách v roku 2006 sám vyhlásil, že každá strana sa rozhoduje sama za seba.
Radičová musí sama rokovať s SMK o svojej kampani
Prezidentská kandidátka Iveta Radičová si sama musí dohodnúť, ako ju v kampani podporí SMK. Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda dnes povedal, že rokovania s SMK necháva na nej, ale ak bude treba, pomôže a stretne sa s predstaviteľmi SMK.
"Tu nejde o nejakú živočíšnu animozitu alebo urazenú ješitnosť, ja sa nijako ani urazene necítim. Toto je o politike, je to o záujmoch," vyhlásil Dzurinda na tlačovej besede po stretnutí so šéfom KDH Pavlom Hrušovským. Radičová podľa Dzurindu bude sama rokovať aj s KDH.
Predsedu KDH Pavla Hrušovského potešilo, že Radičová nechce byť len politickou, ale aj občianskou kandidátkou. Minulý týždeň začala zbierať podpisy od ľudí. Podľa zákona občianskym kandidátom môže byť ten, kto zozbiera 15-tisíc podpisov. Hrušovskému sa pozdáva, že Radičová odštartovala podpisovú akciu na juhu Slovenska v Komárne.
Podľa neho Radičová má šancu presvedčiť voličov SMK, hoci s touto stranu dnes odmietli SDKÚ-DS a KDH bližšiu spoluprácu. Hrušovský tvrdí, že Radičová získala podporu SMK a teraz záleží na nej, ako dokáže presviedčať ľudí. "Ona sama sa bude uchádzať o podporu a hlasy aj tých občanov SR, ktorí v posledných parlamentných voľbách volili SMK," dodal Hrušovský.
KDH nerozmýšľa o financovaní kampane Radičovej
Podpora politických strán pre prezidentského kandidáta nedokáže zabezpečiť, že voliči týchto strán ho podporia, pripomína šéf KDH. Niekdajší člen KDH František Mikloško v minulých voľbách v roku 2004 ako kandidát hnutia získal podporu SMK, ale vo voľbách neuspel.
Hrušovský si myslí, že prezidentskú kampaň treba chápať odlišne ako kampaň pred parlamentnými voľbami. "Zatiaľ nerátame s financovaním kampane kandidátky Radičovej," dodal Hrušovský. Kresťanskí demokrati ešte budú rokovať s Radičovou o konkrétnej forme podpory.
Radičová je spoločnou kandidátkou SDKÚ-DS, KDH a SMK. Slováci budú voliť nového prezidenta na budúci rok. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky Radičová by postúpila do druhého kola so súčasnou hlavou štátu Ivanom Gašparovičom. Ten zatiaľ jednoznačne nepovedal, či bude znova kandidovať. Hnutie za demokraciu (HZD), za ktoré Gašparovič kandidoval v minulých voľbách, cez víkend avizovala, že opäť bude zbierať podpisy od ľudí, aby mohol byť občianskym kandidátom. Najsilnejšia vládna strana Smer-SD sa v polovici marca rozhodla, že ho podporí, ak sa Gašparovič bude chcieť opäť uchádzať o prezidentské kreslo. Ak by Radičová vyhrala, bola by prvou prezidentkou v histórii Slovenska.