Bratislava 6. mája (ČTK) - So schválením nového ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku by sa podľa prokurátorov malo počkať dovtedy, kým Ústavný súd rozhodne o ústavnosti staršej verzie tejto normy.
Návrh zákona, ktorý by súdom umožnil zhabať podozrivo nadobudnuté vlastníctvo, predložili nezávislí poslanci Vladimír Palko a Pavol Minárik. V parlamente by mohol dostať potrebnú ústavnú väčšinu hlasov aspoň 90 z celkovo 150 poslancov, podporu zákonu totiž okrem opozičných strán avizoval aj Ficov Smer-SD. Menšie dve koaličné strany SNS a ĽS-HZDS naopak s preukazovaním majetku nesúhlasia.
Prokurátori však varovali pred tým, že rokovaním o zákone bude dochádzať "k obchádzaniu a negovaniu rozhodovacej činnosti Ústavného súdu Slovenskej republiky ako garanta ústavnosti", argumentoval dnes v tlačovej správe predseda Rady prokurátorov Jaromír Čižnár po rokovaní rady v Starej Lesnej.
Účinnosť pôvodného zákona, ktorý Národná rada schválila pred troma rokmi, pozastavil Ústavný súd na podnet skupiny poslancov. Definitívne rozhodnutie súdu sa očakáva na jeseň. Tým, že by sa medzitým schválil nový zákon nie iba prostou, ale trojpätinovou väčšinou hlasov, by prípadné spochybnenie pôvodnej normy bolo už bezpredmetné. Ústavný súd totiž nemôže posudzovať ústavné zákony.
Fico, ktorý sa časti zasadania prokurátorov v pondelok zúčastnil, na ich návrh zatiaľ verejne nereagoval. Prípadným odklonom od podpory majetkového zákona na najbližšej schôdzi parlamentu by sa však zrejme vyhol vnútrokoaličnému napätiu.
Návrh zákona by umožnil prepadnutie majetku ľuďom alebo firmám, ktorí nevedia hodnoverne zdokladovať jeho pôvod. Spodná hranica sporného majetku by bola pritom tisícnásobkom minimálnej mzdy, čo v súčasnosti predstavuje 8,1 milióna korún. Kritici zákonu v minulosti vyčítali jeho retroaktívnosť či prenesenie dôkazného bremena na žalovanú osobu.
pto boa