Bratislava 6. mája (TASR) - Okolo 90.000 Sk (2791 eur) sa vyzbieralo počas tretieho benefičného koncertu Spev pre Afriku, ktorý sa uskutočnil v nedeľu 4. mája v jezuitskom Kostole Najsvätejšieho Spasiteľa v Bratislave. Tieto prostriedky sú určené na prevádzku Centra nádeje Loyola v hlavnom meste afrického štátu Togo - Lomé. Centrum založila a podporuje rehoľa jezuitov. Zameriava sa na prácu s mladými ľuďmi, poskytuje starostlivosť pre nakazených HIV a vzdelávanie o víruse HIV a chorobe AIDS.
Získaná suma v tomto roku je takmer o tretinu vyššia ako vlani, keď sa počas koncertu Spev pre Afriku vyzbieralo 62.000 Sk (1922 eur) a celkove 200.000 Sk (6201 eur). Boli použité na nutričný projekt - vzdelávanie mladých v oblasti výživy a distribúcia nutričných balíčkov.
Aj tento rok zbierka pokračuje i po koncerte. Záujemcovia, ktorí chcú podporiť Centrum nádeje Loyola v Lomé, môžu ešte mesiac posielať svoje finančné dary na účet v Ľudovej banke číslo: 4000910627/3100 (variabilný symbol 113).
Benefičný koncert Spev pre Afriku usporiadal bratislavský spevácky zbor Chorus Salvatoris v spolupráci so Spoločnosťou Ježišovou (jezuiti). Vystúpili na ňom gréckokatolícky chrámový zbor Chrysostomos z Bratislavy pod vedením dirigenta Martina Škovieru, hudobná skupina Trinity Group, známy vokálny súbor Close Harmony Friends s umeleckým vedúcim Mariom Fančovičom a hostiteľský spevácky zbor Chorus Salvatoris pod vedením dirigenta Róberta Mésároša.
Na koncerte sa okrem veľkého počtu veriacich zúčastnili aj viacerí cirkevní predstavitelia, poslanci NR SR, zástupcovia diplomatických misií a ďalší hostia. Boli medzi nimi bratislavský arcibiskup, metropolita, Mons. Stanislav Zvolenský, vojenský ordinár biskup František Rábek, bratislavský gréckokatolícky eparcha Peter Rusnák a ďalší.
Medzi hosťami bol aj páter Jean Ilboudo z Afriky, regionálny poradca a asistent Generálnej rehole Spoločnosti Ježišovej pre Afriku a Madagaskar, ktorý účastníkom koncertu priblížil činnosť Centra nádeje Loyola v Lomé.
Podľa údajov OSN a Svetovej zdravotníckej organizácie bolo v roku 2005 postihnutých HIV/AIDS 38,6 milióna ľudí na svete. Najhoršie postihnutou oblasťou je Subsaharská Afrika, kam patrí aj Togo. Je to krajina s počtom obyvateľov len o niečo vyšším ako na Slovensku (približne šesť miliónov), ale žije tam približne 110.000 ľudí nakazených HIV. V Togu je 88.000 sirôt, ktoré stratili jedného alebo oboch rodičov v dôsledku AIDS.
ch ed