Žilina 6. mája (TASR) Vlastníctvo pozemkov pod cestami II. a III. triedy by mali samosprávne kraje, mestá a obce vyriešiť generálnou dohodou na úrovni vlády SR a definitívne tak túto tému uzatvoriť. Po pracovnom stretnutí s primátormi a starostami zo Žilinského kraja to dnes skonštatoval predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Juraj Blanár.
Pripomenul, že súčasná dohoda s vládou SR o uznesení, ktoré umožňuje čerpať samosprávnym krajom, mestám a obciam finančné prostriedky z európskych fondov aj na komunikácie, ktoré nie sú ich vlastníctvom, je len dočasným stavom. "ŽSK má celkom vo vlastníctve 1434 kilometrov ciest II. a III. triedy. Cez 70 percent pozemkov pod týmito komunikáciami je dnes nevysporiadaných. To znamená, že sú tam viacerí vlastníci, ktorí už ani nežijú alebo vôbec tam nie sú dedičské konania. Toto je stav, ktorý sme zdedili od štátu ešte pri delimitácii. Musíme v tomto niečo urobiť, ale len z úrovne štátu. Vyššie územné celky ani obce a mestá nie sú schopné sa s tým vysporiadať iným spôsobom," skonštatoval Blanár.
Na margo stavu ciest II. a III. triedy v Žilinskom kraji Blanár uviedol, že viac ako 30 kilometrov je v úplne havarijnom stave. "Tie postupne riešime podľa zadefinovaných technických parametrov. Potom sú komunikácie v nevyhovujúcom stave, v dobrom stave a vo veľmi dobrom stave. Budeme postupovať od najhorších, ako nám dovolia finančné prostriedky. Na cesty môžeme v našom kraji čerpať cez 700 miliónov Sk (21,7 milióna eura), pričom na spolufinancovanie potrebujeme 5 percent z tejto sumy. Na to všetko sme dnes pripravení," povedal predseda ŽSK.
Podľa riaditeľa odboru dopravy ŽSK Ivana Mokrého nie je stav komunikácií v Žilinskom kraji dobrý, ale pritom je lepší ako celoslovenský priemer. "No neustále sa zhoršuje. Je to aj rozvojom, ktorý je v Žilinskom kraji. Či príchodom investícií, či ďalším rozvojom motorizácie. V Žilinskom kraji je zaťaženosť komunikácií druhá po Bratislavskom kraji, čo sa týka aj ciest II. a III. triedy, hlavne v prirodzených centrách kraja. Nárast motorizácie spôsobuje ďalšie zhoršovanie stavu, a tým aj zvyšovanie nárokov na finančné prostriedky, ktoré je potrebné investovať nielen do opravy, údržby, ale aj do modernizácie cestnej siete," dodal Mokrý.