Bratislava 6. mája (TASR) Novela zákona o slobodnom prístupe k informáciám prešla rokovaním gestorského ústavnoprávneho výboru bez pripomienok, žiadny z poslancov k nej nepredložil pozmeňujúci návrh a ani nevystúpil v rozprave. Parlamentu odporučil ústavnoprávny výbor novelu infozákona upravujúcu poskytovanie údajov ľuďom so zmyslovým postihnutím v prístupnej forme schváliť.
Ja si osobne myslím, že tomuto zákonu predchádzala taká veľká diskusia na verejnosti, že sme skutočne akceptovali všetky návrhy, ktoré sa prejavili, či už to bolo zo ZMOS-u alebo aj z tretieho sektoru alebo aj zo strany práve týchto občianskych združení, takže ja si myslím, že uvedený zákon je skutočne dobrý, povedala pre TASR štátna tajomníčka ministerstva spravodlivosti Anna Vitteková. Domnieva sa, že do novely nezasiahnu žiadne pozmeňujúce návrhy, aspoň o nich nevie. Rezort spravodlivosti právnou normou podľa jej slov iba reagoval na uznesenie ešte z roku 2005.
Na základe novely môže nevidiaca alebo slabozraká osoba napísať žiadosť o sprístupnenie informácií buď Braillovým alebo zväčšeným písmom. Písmená v tomto prípade predstavujú minimálnu veľkosť 14. Pri podaní žiadosti zároveň predloží kópiu preukazu občana s ťažkým zdravotným postihnutím. Nedoslýchavé alebo nepočujúce osoby v žiadosti uvedú, aký spôsob sprístupnenia údajov vyžadujú.
Okrem v súčasnosti možných postupov poskytnutia informácií, to znamená ústne, nahliadnutím do spisu, odkopírovaním dát, telefonicky, poštou alebo elektronickou poštou, to po zmene legislatívy bude možné napríklad aj zvukovou formou buď na nosiči alebo emailom.
Opoziční poslanci na minulej schôdzi parlamentu v rozprave kvitovali znenie predloženej novely. Vyslovili však obavy, že v druhom čítaní sa cez pozmeňujúce návrhy môže infozákon zmeniť v smere nižšieho rozsahu poskytovania informácií, čo zásadne odmietajú. Ak by to hrozilo, predkladateľ novely, minister spravodlivosti Štefan Harabin, by ju mal podľa nich stiahnuť z rokovania parlamentu.