Bratislava 7. mája (TASR) - Ministerstvo zahraničných vecí pokračuje v čiastočnej obmene slovenského diplomatického zboru. Na dnešnom rokovaní kabinetu sa budú ministri zaoberať návrhom rezortu na odvolanie ďalších štyroch veľvyslancov a vymenovanie nových na tieto posty. Ministerstvo však do udelenia agrémentu mená diplomatov a krajín, v ktorých budú pôsobiť, nezverejňuje.
Členovia exekutívy prerokujú aj analýzu z dielne ministra hospodárstva Ľubomíra Jahnátka o privatizácii SPP. V nej sa konštatuje, že rozhodnutie bývalej vlády Mikuláša Dzurindu o privatizácii 49-percentného balíka akcií SPP z roku 2002 sa podľa platnej právnej úpravy nedá napadnúť na súde. Rezort to odôvodňuje tým, že predmetný krok bývalej vlády jednak nie je rozhodnutím vydaným v správnom konaní, nie je ani preskúmateľný všeobecným súdom a termín možnosti podania ústavnej sťažnosti už uplynul.
Na programe je aj vypovedanie 22 rokov starej zmluvy medzi vtedajším Československom a Mongolskou ľudovou republikou o úprave dvojitého štátneho občianstva. Jej ustanovenia sú totiž v rozpore s Ústavou SR, ako aj so zákonom o štátnom občianstve a s Európskym dohovorom o občianstve.
Šéfovia ministerstiev prerokujú informáciu o vybavovaní petícií a sťažností za rok 2007, podľa ktorej v uplynulom roku prijali všetky orgány štátnej správy celkom 229 petícií a 14.580 sťažností. Po prešetrení 136 petícií a 10.726 sťažností sa zistila opodstatnenosť približne každého tretieho podania.
Dotknú sa tiež otázky presunu riadiaceho orgánu pre operačný program INTERACT II z Viedne do Bratislavy. Funkciu riadiaceho orgánu pre roky 2007 až 2013 bude vykonávať Bratislavský samosprávny kraj (BSK). Schválenie tohto kroku si zo štátneho rozpočtu vyžiada 651.000 Sk (20.197 eur).
V pláne rokovania vlády je aj pripravovaná výstavba vedecko-technologického parku CEPIT v bratislavských Vajnoroch, ktorý má prispieť k budovaniu technologickej a priemyselnej spôsobilosti krajiny a byť tak úspešným nástrojom na podporu ekonomiky založenej na vedomostiach.