Trenčín 7. mája (TASR) - Trenčiansky kraj má problémy s personálnym obsadzovaním stomatologických ambulancií. Problémovými okresmi sú najmä Myjava a Považská Bystrica. Situáciu zhoršuje i skutočnosť, že takmer 50 percent zubárov v kraji je v dôchodkovom veku. Pre TASR to potvrdila prezidentka regionálnej komory zubných lekárov v Trenčíne Veronika Šišovská.
V myjavskom okrese pripadá na jedného stomatológa v priemere 3500 až 4000 poistencov. Ideál sa však podľa Šišovskej pohybuje od 1800 až do 2200. "Na jedného stomatológa je to veľký počet pacientov, čo nie je možné technicky ani fyzicky zvládnuť," zdôraznila Šišovská. Ďalším problémom je, že množstvo zubných lekárov, ktorí pôsobia v rámci TSK, je v dôchodkovom veku. "Keby sa títo stomatológovia rozhodli uzatvoriť svoju prax, tak by stomatológia v regióne skolabovala." Tento problém by sa podľa nej dal riešiť jedine tým spôsobom, že by lekárske fakulty začali prijímať väčší počet študentov na tento odbor. Následne by bolo potrebné týmto mladým lekárom umožniť po nástupe do praxe lepšie pracovné podmienky. "V dnešnej dobe, keď si má zubný lekár zariadiť privátnu ambulanciu, potrebuje minimálne dva milióny korún (62.179 eur) len na zariadenie," zdôraznila Šišovská.
Nástup mladého zubára do praxe komplikuje aj legislatíva. "Nemôže si otvoriť hneď súkromnú prax, musí pracovať pod odborným garantom a musí byť zamestnancom niektorej ambulancie," vysvetlila Šišovská.
Problém s obsadzovaním stomatologických miest v Trenčianskom kraji nepopiera ani predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) Pavol Sedláček. "Riešenie možno vidíme v spoločnom projekte s ministerstvom zdravotníctva, kde je pripravovaný projekt z podpory eurofondov na postgraduálne vzdelávanie lekárov," uviedol Sedláček. Nepriaznivú situáciu v okrajových regiónoch sa podľa jeho slov TSK snaží riešiť prostredníctvom spolupráce s obcami. "Snažíme sa im vytvoriť nejaké podmienky, ale vždy je to na tých konkrétnych ľuďoch, či sú ochotní v tej časti regiónu pracovať."
Nepriaznivý stav v zubnom lekárstve v okrese Myjava potvrdila aj stomatologička z tohto regiónu Anna Janovičková. "Máme dlhé objednávacie termíny a keď musíme ešte popri objednaných pacientoch riešiť urgentné stavy, tak sa to v ambulancii len hromadí a napríklad objednaní pacienti nie sú načas ošetrovaní," vysvetlila Janovičková. Dodala, že v každodennej praxi pociťuje, že počet pacientov sa zvyšuje. "Z roka na rok nás to viac zaťažuje," povedala pre TASR.