SME

Ministerstvo prehralo s lesoochranármi za posledný mesiac už 24 sporov

Bratislava 7. mája (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR dnes prehralo v poradí už 24. spor s Lesoochranárskym združením VLK (LZ VLK) pre ...

Bratislava 7. mája (TASR) - Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR dnes prehralo v poradí už 24. spor s Lesoochranárskym združením VLK (LZ VLK) pre výnimky na odstrel medveďa hnedého. Rozhodol o tom dnes Krajský súd v Bratislave.

"Krajský súd zrušil napadnuté rozhodnutie Ministerstva životného prostredia SR a vec vrátil žalovanému na ďalšie konanie," uviedol pre TASR hovorca KS Pavol Adamčiak.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhodnutia MŽP SR o výnimkách na odstrel obsahujú viaceré procesné nedostatky. Voči rozsudku nie je možné odvolanie. LZ VLK podalo pre udelenie výnimiek na odstrel medveďa hnedého spolu 51 žalôb. KS sa týmito spormi zaoberá už od začiatku apríla. "Päťdesiatjeden žalôb v júli minulého roku bolo pridelených dvom senátom. Prvý z nich už ukončil rozhodovanie v tejto veci a druhý senát má prvé pojednávanie vytýčené v polovici júna," dodal hovorca Adamčiak.

SkryťVypnúť reklamu

Súd pri prvých procesoch začiatkom apríla skonštatoval, že ministerstvo neuviedlo dostatočné dôvody na udelenie výnimky na odstrel tohto chráneného zvieraťa a preto výnimky zrušil. LZ VLK namietalo, že ministerstvo vydáva rozhodnutia o povolení výnimky na usmrtenie medveďa hnedého v rozpore so zákonom o ochrane prírody, pretože pri jej udelení nesplnilo všetky podmienky definované zákonom. Právna zástupkyňa ochranárov Iveta Rajtáková vtedy objasnila, že MŽP ani v jednom prípade neskúmalo konkrétne okolnosti prípadu tak, aby sa naplnili zákonné podmienky. Výnimku možno udeliť iba v odôvodnených prípadoch a za predpokladu, že neexistuje iná alternatíva.

"Pre MŽP SR je podstatné to, že súd uznal vecné a odborné dôvody udelenia výnimiek na odstrel medveďov ako úplné a správne," reagoval vtedy hovorca MŽP SR Peter Višváder. Pokračoval, že súd napadol niektoré náležitosti pri udeľovaní výnimiek, ako napríklad presnejšie určenie času a miesta odstrelu. Vzhľadom na to, že platnosť výnimiek sa skončila v minulom roku, vníma rezort rozhodnutie predovšetkým ako návod do budúcnosti pre udeľovanie výnimiek. "Rozhodnutie súdu preto nevnímame ako prehru," uviedol 2. apríla.

SkryťVypnúť reklamu

Počet útokov najväčšej šelmy žijúcej v SR - medveďa hnedého na človeka mierne stúpa. Ročne napadne asi päť až šesť osôb. Škody, ktoré na Slovensku spôsobí, sa šplhajú do miliónov Sk. V roku 2007 zaevidovala Štátna ochrana prírody 78 útokov medveďov na hospodárske zvieratá a na ľudí.

Častejšie dochádza k stretom najmä v severných lokalitách, kde medvede trpia nedostatkom potravín. Predtým sa tu nachádzali dnes už chýbajúce polia a bol tu ovos. Problémom je napríklad aj vymiznutie jarabiny z lesov alebo aktívny zber lesných plodov. Nedostatok potravy sa prejavuje aj migráciou tohto druhu. V lokalitách výskytu synantropných medveďov sa ako vhodné riešenie ukázalo zabezpečovanie odpadkov.

Odhaduje sa, že na území Slovenska sa nachádza 500 až 1000 jedincov medveďa hnedého. Nakoľko sa názory na jeho počty rozchádzajú, zrealizuje sa projekt na zmapovanie jeho výskytu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  3. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  4. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  5. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  6. Plátené tašky a opakované použitie
  7. Kupujete si dovolenku? Nezabudnite na poistenie storna!
  8. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny
  1. Zober loptu, nie mobil. Cieľom je prepojiť úspešných športovcov
  2. Čo vám hrozí, keď si neliečite alergiu
  3. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  4. Slováci investujú viac, vo fondoch majú už 14 miliárd eur.
  5. Oslava ako v Hollywoode: Kaufland má narodeniny, pozýva aj vás
  6. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť
  7. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku
  8. Sigord – les, kde sa stretáva zodpovedné hospodárenie s turizmom
  1. Otvorili najmodernejšiu kliniku pre neplodné páry na Slovensku 16 955
  2. Národný futbalový štadión prináša do ekonomiky milióny 5 488
  3. Slovenské dôchodky nemá kto zachrániť 5 320
  4. Ženy nepatria za volant? Majiteľ autoškoly má iný názor 4 575
  5. Plátené tašky a opakované použitie 3 860
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 3 289
  7. Prenájmom bytu môžete zlepšiť životy 3 008
  8. Vírus HPV môže mať až 80% sexuálne aktívnych ľudí 2 771
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Dávid Hancko (vľavo), Giorgos Vagiannidis a brankár Christos Mandas počas prípravného zápasu Grécko - Slovensko.

Druhý polčas sa mi nepáčil, musíme na tom popracovať, zhodnotil tréner Slovenska.


a 1 ďalší
Carlos Alcaraz a Jannik Sinner na Roland Garros 2025.

Obaja sú skvelí pre tenis. Ich rivalita je niečo, čo náš šport skutočne potrebuje, hovorí Novak Djokovič.


Michaela Churavá
Harry Kane (vpravo) strieľa gól v zápase Andorra - Anglicko v kvalifikácii MS vo futbale 2026.

Bod za remízu si pripísala Malta.


TASR
Christian Eriksen (vpravo) a Ethan Galbraith v prípravnom zápase Dánsko - Severné Írsko.

Rozhodujúci gól strelil Eriksen.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu