Bratislava 7. mája (TASR) - Systém zákonných a iných opatrení na kontrolu alkoholu patrí na Slovensku medzi sedem najprepracovanejších a najkvalitnejších v porovnaní s ďalšími členskými krajinami Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD). Napriek tejto skutočnosti sa SR nachádza na 7. mieste v počte úmrtí na alkoholické ochorenia pečene - cirhózy - v rámci EÚ.
Správa o plnení úloh Národného akčného plánu pre problémy s alkoholom (NAPPA), ktorý dnes zobrala vláda na vedomie, uvádza, že na Slovensku sú efektívne nastavené ceny alkoholických nápojov vo vzťahu ku kúpnej sile obyvateľstva. Na druhej strane sa v EÚ zaraďujeme k štátom s najväčším množstvom predajných miest a najdlhšími otváracími hodinami predaja alkoholu. "SR nepatrí medzi krajiny s optimálnymi opatreniami v oblasti kontroly a regulácie reklamy na alkohol," pripomína zároveň ministerstvo zdravotníctva.
Hlavným cieľom plánu, ktorý bol prijatý v novembri 2006, je predchádzanie a minimalizácia zdravotných, ale aj sociálnych problémov, ktoré vznikajú v dôsledku pitia alkoholu.
Podľa údajov Štatistického úradu SR sa v roku 2006 vypilo na jedného obyvateľa 8,6 litra čistého alkoholu. Týmto sa Slovensko dostalo na 13. priečku v EÚ. V roku 1990 to bolo až 10,4 percenta. Denne pili liehoviny dve percentá dospelých a menej ako jedno percento mládeže, pivo osem percent dospelých a štyri percentá mladých ľudí. Od roku 1996 do roku 2006 sa zvýšil príležitostný konzum vína a piva, ale klesol počet pijúcich destiláty zo 72 na 67 percent. Počet abstinentov v dospelej populácii zostáva na úrovni piatich percent.
Negatívne trendy boli zaznamenané medzi školskou mládežou. Zvýšila sa frekvencia pitia dievčat, čím sa postupne začínajú vyrovnávať s chlapčenskou časťou populácie. Rovnako stúpajúci trend má nárazové pitie u školákov.
Ako vyplýva zo štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií, v roku 2006 sa liečilo 20.179 ľudí pre duševné problémy spôsobené alkoholom. Ministerstvo vnútra súčasne konštatuje, že pred dvoma rokmi päť percent nehôd spôsobili vodiči pod vplyvom alkoholu a rovnaké percento sa v spojení s "pijatikou" týkalo aj spáchaných trestných činov.