Predstavitelia ZMOS-u požadujú, aby školy dostali trojročné prechodné obdobie, pretože tretina tried prevyšuje počty. Podľa podpredsedu ZMOS-u Jozefa Turčányho ak by nedostali tri roky, od septembra sa nepodarí splniť novopredpísané počty žiakov. Mikolaj dnes novinárom po rokovaní vlády povedal, že so ZMOS-om sa stretne ešte tento týždeň. Naznačil však, že z prípadného prechodného obdobia by nechcel vypustiť Štátnu školskú inšpekciu, ktorá by mala udeľovať výnimky na prekročenie limitu. Tvrdí, že školskí inšpektori "posúdia individuálne žiadosti, či sú dôvody, aby bol prekročený limit, ale iba v rámci prechodného obdobia". Podľa Mikolaja ak by sa do nového zákona dostalo, že inšpektori by mali povinnosť udeľovať výnimky, boli by v tomto procese zbytoční. Nemuseli by totiž nič posudzovať, len vydávať výnimky.
ZMOS dnes povedal, že nesúhlasí s pozmeňujúcimi návrhmi koaličných poslancov, ktoré v pondelok prešli v školskom parlamentnom výbore k novému školskému zákonu. Podľa Turčányho súhlasia s nižším počtom žiakov v triedach, ale potrebujú prechodné obdobie. Koalícia vo výbore odmietla túto požiadavku ZMOS-u. Zástupcom samosprávy sa nepozdáva ani to, že podľa posledných zmien, ktoré presadila koalícia na výbore, školské vzdelávacie a výchovné programy nemajú schvaľovať aj zriaďovatelia škôl a školských zariadení. Podľa ZMOS-u tak hrozí, že sa nevyčlenia peniaze na tieto programy. Mikolaj vyhlásil, že so ZMOS-om je ochotný rokovať o tom, či zriaďovatelia by mali mať povinnosť alebo možnosť schvaľovať školské programy.
Parlament by mal o definitívnej podobe zákona hlasovať na májovej schôdzi. Minister školstva Ján Mikolaj v pondelok povedal, že súhlasí so zmenami, ktoré presadila koalícia vo výbore. Podľa neho koalícia "vyčistila zákon do úplných detailov". Pozmeňujúce návrhy, s ktorými nesúhlasí ZMOS, musia prejsť v pléne. To, že ich schválil školský parlamentný výbor, má len odporúčací charakter pre