BRATISLAVA 8. mája (SITA) - Vycestovanie stredoškolákov na štúdium angličtiny sa stáva pre vládu problémom. Kabinet ešte nemá zabezpečené ročné štúdium pre študentov v anglicky hovoriacich krajinách, hoci o tento jazyk majú študenti najväčší záujem. Prihlášky na ročné pobyty v zahraničí, ktoré vo februári schválila vláda, zbierajú vyššie územné celky a krajské školské úrady. Na angličtinu evidujú do 500 žiadostí, vláda by mala uspokojiť 120 žiadateľov. "Anglický jazyk nie je vyriešený," povedala pre agentúru SITA hovorkyňa rezortu školstva Dana Španková. Najväčším problémom sa javí učenie angličtiny na Malte, kam študenti zrejme ani nepôjdu. "Na Malte sú iba tri stredné školy a aj tie sú súkromné, pričom školné na týchto školách presahuje limit schválený vládou SR," uviedol pre agentúru SITA hovorca ministerstva zahraničných vecí Ján Škoda. Naopak, ponuka miest výrazne prevyšuje záujem v prípade ruštiny. Vláda má vybavených 40 miest, no prihlášok k 25. aprílu evidovala štyri.
Rezort zahraničia by mal dohodnúť pobyty študentov v zahraničí do 30. júna. Prví študenti by mali vycestovať v septembri. Vláda rozhodla, že v rokoch 2008 až 2011 poskytne 270 miliónov korún na sociálne štipendiá. Získať by ich mala približne tisícka študentov. Zo štátnych peňazí sa má zaplatiť ubytovanie, stravovanie, nákup kníh a učebných pomôcok, cestovné, poistné a vreckové. Jednou z podmienok poskytnutia štipendia je, že študent musí mať priemerný prospech na strednej škole do 2,0.
Jazykové pobyty sa stali agendou premiéra Roberta Fica, ktorý presadil, že mladí ľudia by mali cestovať do zahraničia, kde sa hovorí po anglicky, nemecky, francúzsky, španielsky, taliansky alebo rusky. Keď kabinet schvaľoval jeho iniciatívu, predseda vlády hovoril, že študenti by mohli cestovať do Francúzska, Belgicka, Talianska, Španielska, Rakúska, Ruska a Nemecka. Doriešiť sa mali aj pobyty vo Veľkej Británii. Fico už vtedy avizoval, že problémom môžu byť Malta a Írsko. Podľa Škodu, v Írsku hľadajú miesta prostredníctvom špecializovanej agentúry. "Máme predbežné dohody na umiestnenie asi 40 študentov," dodal Škoda.
Prihlášky majú vyhodnotiť vyššie územné celky a krajské školské úrady. Výsledky majú do 15. mája oznámiť ministerstvu školstva, ktoré má nominovať jednotlivých študentov. Prihlášky prijíma už len prešovský školský úrad, ktorý ich berie do piatka.