Bratislava 8. mája (TASR) - Zlepšiť liečbu ľudí s problémami súvisiacimi s užívaním alkoholu a drog chce medzinárodný projekt Európskej komisie - Public Health Executive Agency IATPAD, ktorého koordinátorom je Centrum pre liečbu drogových závislostí v Bratislave.
"Cieľom projektu je zhrnutie a poskytnutie príkladov tzv. dobrých postupov, ktoré by mali uľahčiť prístup do liečby a vývoj odporučení zlepšujúcich kontakt a podporujúcich pozitívny postoj zdravotníckeho personálu ku klientom, ktorí majú problém s alkoholom a s drogami," uviedla na stretnutí s novinármi koordinátorka projektu Zuzana Alexanderčíková.
Projekt, ktorý by mal trvať tri roky, sa zaoberá problematikou odbúrania možných bariér vstupu do liečby závislostí od alkoholu a drog. "Bariéry rozdeľujeme na systémové. Teda prvky systému, spoločnosti, zdravotníctva, ktoré môžu brániť prístupu do liečby pre týchto ľudí," vysvetlila koordinátorka projektu.
Ďalej sú to bariéry postojové, ako sú aj predsudky spoločnosti. Napríklad predstava, že alkoholik je neslušný človek a asociál. "Tieto predsudky sa bohužiaľ často prenášajú aj do postojov odbornej verejnosti a zdravotníckeho personálu voči pacientom," skonštatovala Alexanderčíková.
Súčasťou projektu je výskum poskytovateľmi zdravotníckych služieb, zdravotníckym personálom ale tiež samotnými pacientmi týchto zariadení. Do výskumu je zaradených asi 100 až 120 zariadení, medzi ktoré patria centrá pre liečbu drogových závislostí, psychiatrické ambulancie a praktickí lekári. Snahou výskumu je identifikovať bariéry, ktoré bránia ľuďom začať s liečbou.
Do projektu je zapojených 8 krajín EÚ. Okrem Slovenska je to Veľká Británia, Bulharsko, Taliansko, Slovinsko, Grécko, Španielsko a Poľsko.
UPOZORNENIE:
TASR ponúka k správe zvukový záznam.