-------------------- K spravodajstvu: FOTO --------------------
Bratislava 8. mája (ČTK) - Prudko jedovatá glorióza je novým kvetom na 29. ročníku medzinárodného veľtrhu Flóra, ktorý sa koná v bratislavskej Inchebe. Kým v Austrálii je burinou, v Európe jej popularita podľa organizátorky Flóry Kataríny Kullovej narastá. Táto exotická hľuznatá popínavá rastlina pôvodom z Ázie a Afriky neslúži len na okrasu, jej jed sa totiž využíva v medicíne.
"Je veľmi životaschopná, rastie po stromoch v lesoch, a dokonca sú kontinenty ako napríklad Austrália, kde sa premnožila do formy buriny a teraz tam ničí porasty a zabíja miestnu faunu, ktorá ju nepozná," povedala ČTK Kullová. Glorióza nezahynie ani pri zmene počasia, prispôsobí sa daždivým aj suchým obdobiam.
Podľa Kullovej tento národný kvet afrického Zimbabwe začínajú pestovať aj na Slovensku. Vraj je veľmi populárna v Nemecku a Anglicku, kde ju nazvali "plazivá ľalia". "(Samotný) kvet jedovatý nie je, tak ho môžme predstaviť verejnosti ako krásnu novinku," povedala Kullová. Dodala, že na Slovensku je už známa červeno-žltá obdoba gloriózy. Žltá, ktorú doviezli z Holandska, je úplnou novinkou. Rastlina sa však vyskytuje aj s oranžovými kvetmi, v Japonsku s ružovými. Predáva sa aj ako rezaný kvet, ktorý vydrží sedem dní.
Kto chce gloriózu pestovať, musí s ňou narábať veľmi opatrne. Jej listy sú síce jedovaté iba po prípadnom zjedení, koreň je však jedovatý už len na dotyk. "Treba s ňou narábať v rukaviciach," podotkla Kullová, ktorá gloriózu prvýkrát videla na dovolenke na plagáte. Rastlinu kedysi objavili v údolí Patalkot v Indii.
Jed gloriózy však môže byť aj užitočný v ľudovom i oficiálnom liečiteľstve. "Je to kvet veľmi diskutovaný, ale veľmi používaný, v Indii ho používajú pri poštípaní hadom alebo škorpiónom, na zmiernenie bolestivých pôrodov, dokonca aj na lepru," prezradila Kullová. Tvrdila, že výťažok z gloriózy je súčasťou liekov na rakovinu, žalúdočné vredy, koliky, odstraňuje aj parazity.
Kedysi bolo podľa Kullovej jednoduchšie vybrať novinku na Flóru. V súčasnosti je však trh otvorený a jeho ponuka široká. Vlani tak bola Kvetom Flóry pivónia, ktorú ľudia poznajú. Vystavovaný druh bol však výnimočný aj tým, že je súčasťou afrodiziakálnych prípravkov.
Výstava kvetov potrvá do soboty, zúčastňuje sa na nej 141 vystavovateľov zo Slovenska a okolitých krajín, ale aj z Talianska, Francúzska, Pakistanu a Bangladéša. Organizátori očakávajú asi 50.000 návštevníkov, ktorí môžu vidieť aj viaceré ocenené expozície a záhrady.
him boa