Košice/Bratislava 8. mája (ČTK) - Ústavný súd zamietol návrh Najvyššieho súdu, podľa ktorého by sa mohli s utajovanými skutočnosťami oboznamovať aj bývalí agenti komunistickej tajnej služby. Návrh, ktorý smeroval k ukončeniu údajnej diskriminácie bývalých agentov ŠtB, Ústavný súd zamietol ako neprípustný. O stredajšom rozhodnutí bez bližších podrobností informovalo tlačové oddelenie Ústavného súdu.
Podľa platného zákona o ochrane utajovaných skutočností nemôžu získať previerku Národného bezpečnostného úradu (NBÚ) bývalí aktívni pracovníci ŠtB a niekdajšej spravodajskej správy Generálneho štábu Československej ľudovej armády.
Najvyšší súd navrhol takéto ustanovenie zákona zrušiť ako protiústavné v reakcii na prípad bývalého pracovníka ŠtB, ktorý sa na súd obrátil po tom, čo neprešiel previerkou NBÚ. Bezpečnostnú previerku musia mať napríklad štátni zamestnanci vo vyšších funkciách silových zložiek, kde sa pracuje s utajovanými skutočnosťami a je tiež podmienkou pre získanie niektorých štátnych zákaziek napríklad v oblasti obrany.
Najvyšší súd sa vo svojom návrhu stotožnil s tým, že súčasné pravidlá sú diskriminačné a narušujú princíp rovnosti pre zákonom. Argumentoval napríklad tým, že zoznamy ŠtB nie sú kompletné a viacerí kedysi aktívni agenti sa tak k previerkam dostať môžu. Nepáčilo sa mu tiež to, že sa pri posudzovaní žiadostí o previerku v prípade agentov neskúma, čo v skutočnosti pre ŠtB robili.
Dokumenty bývalej ŠtB, ktorej sa pripisuje mnoho závažných zločinov, spravuje Ústav pamäti národa (ÚPN). Viacerí ľudia vedení v archívoch tajnej služby sa neraz snažili presvedčiť, že zväzky nie sú spoľahlivé. Koaličná SNS Jána Slotu sa nedávno dokonca pokúsila presadiť zrušenie ÚPN. Návrh sa však nakoniec Slota po nesúhlase vládneho Smeru-SD a odporu opozície rozhodol stiahnuť.
kbp boa