DOLNÝ KUBÍN 8. mája (SITA) - Mapu sveta z atlasu vydaného v roku 1631 v Amsterdame môžu skladať návštevníci výstavy Zem na obzore, ktorá sa začala v utorok vo Florinovom dome v Dolnom Kubíne a potrvá do 30. júna. Výstava približuje zbierky máp, atlasov a cestopisov z obdobia 16. až 19. storočia, uchovávaných vo fondoch Čaplovičovej knižnice v Dolnom Kubíne. Ako agentúru SITA informovala vedúca knižnice Katarína Ileninová, výstava je prezentáciou fondu, ale aj bodkou za sedemročným odborným spracovávaním zbierok starých atlasov.
Témou výstavy, ktorá mapy, atlasy a cestopisy približuje verejnosti, sú výpravy cestovateľov Marca Pola a Krištofa Kolumbusa. Dolnokubínski knihovníci vyberali pri zostavovaní expozície aj ukážky z prekladu rukopisného cestopisu Milion, ktorého autorom je Marco Polo. Použili tiež ukážky z cestopisov, ktoré obsahujú informácie z lodného denníka Krištofa Kolumbusa. Tieto historické diela sú súčasťou fondu Čaplovičovej knižnice. Spestrením výstavy Zem na obzore pre detské výpravy je skladanie starej mapy sveta, rozstrihanej na tisíc dielikov, zostaviť by ju malo postupne tisíc návštevníkov.
Čaplovičova knižnica v Dolnom Kubíne vznikla neobyčajnou aktivitou Vavrinca Čaploviča (1778 -1853) z Jasenovej, ktorý bol horlivým zberateľom kníh a najrôznejších tlačovín. V roku 1839 sa rozhodol venovať 20 000 diel Oravskej stolici, zbierku v bibliotéke potom až do svojej smrti postupne dopĺňal. "Čaplovičiána" má dnes bezmála 90 000 zväzkov, najstaršími sú prvotlače spred roku 1500, pozornosť si zaslúži aj zbierka rukopisov zo 14. až 19. storočia. Vavrinec Čaplovič zbieral aj slovenské noviny, časopisy, literárne zborníky, almanachy, kalendáre, mapy, výtvarné diela, hudobniny.
Historická vedecká Čaplovičova knižnica je dnes súčasťou Oravského múzea P. O. Hviezdoslava v Dolnom Kubíne.
vš;mt;pe