Bratislava 9. mája (TASR) - Vstup Slovenska do eurozóny napomôže príchodu nových investorov, zjednodušeniu zahraničného obchodu a bude impulzom pre gradáciu a stabilizáciu hospodárskeho rastu. Na dnešnej tlačovej besede to povedal predseda Republikovej rady Strany maďarskej koalície (SMK) Iván Farkas.
Za pozitívum označil aj vytváranie ďalších pracovných miest, čo podľa neho podnieti ozdravenie spoločenskej klímy. "Nakoľko je možné, že podaktorí z 260.000 občanov, ktorí pracujú v zahraničí, sa možno vrátia domov a uplatnia sa na domácom trhu práce," vysvetlil.
Isté riziká vidí v dlhodobej udržateľnosť Maastrichtských kritérií. Domnieva sa, že problémom môže byť práve udržanie inflácie pre dlhodobo nepriaznivý vývoj cien na svetových trhoch energií a potravín. V tejto súvislosti poukázal na to, že Slovensko má najnižšiu cenovú úroveň spomedzi všetkých krajín EÚ, a tým pádom sa bude postupne približovať k priemerným cenám ostatných štátov európskej dvadsaťsedmičky. "Na základe postupného vyrovnávania cenovej úrovne si myslíme, že to môže mať nepriaznivý dopad na najslabšie sociálne skupiny," pripomenul Farkas.
Poukázal na to, že po zavedení eura by mali poklesnúť ceny elektroniky, automobilov, prostriedkov dlhodobej spotreby a zvýšiť sa v sfére bývania, služieb, energií či potravín. SMK v tejto súvislosti vyzvala vládu, aby zaviedla také finančné mechanizmy, ktoré by zabezpečili čo najmenší nepriaznivý dopad na sociálne slabých občanov. Taktiež by podľa nej mala skvalitniť informačnú kampaň ohľadne zavedenia eura, aby bola čo najzrozumiteľnejšia pre široké masy ľudí.
Európska komisia (EK) dala v stredu 7. mája zelenú vstupu Slovenska do eurozóny k 1. januáru 2009. Na základe hodnotenia plnenia kritérií odporúča komisia členským krajinám EÚ, aby odsúhlasili zavedenie spoločnej európskej meny na Slovensku k uvedenému dátumu. Predpokladá sa, že ministri financií budú na svojom zasadnutí 3. júna postupovať v súlade s odporúčaním komisie.
V konvergenčnej správe hodnotila EK situáciu v desiatich krajinách - Bulharsku, Česku, Estónsku, Litve, Lotyšsku, Maďarsku, Poľsku, Rumunsku, Slovensku a Švédsku. Slovensko bolo spomedzi nich jediným štátom, ktorý spĺňal všetky požadované kritériá. Prechodom na spoločnú európsku menu sa stane po Slovinsku, Malte a Cypre v poradí štvrtou krajinou eurozóny zo skupiny štátov, ktoré vstúpili do EÚ v roku 2004.