Vládny Smer-SD sa možno nakoniec nepridá k podpore opozičného návrhu na prijatie ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku. Strana predsedu vlády Roberta Fica pôvodne ohlasovala jednoznačnú podporu predlohe zákona aj napriek nesúhlasu jej koaličných partnerov SNS a ĽS-HZDS.
Dnes však premiér vyhlásil, že pred rozhodovaním o zákone chce počkať na stanovisko Ústavného súdu. Podľa predkladateľa zákona Fico dnešným vyjadrením ustúpil tlaku svojich koaličných partnerov.
Ústavný súd by sa mal podľa Fica v najbližších dňoch zaoberať nezvyčajnou situáciou, keď parlament rokuje o ústavnej norme so zhruba rovnakým obsahom, ako má starší zákon, ktorého účinnosť súd pozastavil, aby preskúmal jeho súlad s ústavou.
Palko: Ficova vláda visí na šnúrke od Mečiarových gatí
"Budeme sa vyjadrovať k návrhu samotného zákona, až keď sa Ústavný súd vyjadrí k tejto konfliktnej situácii," vyhlásil Fico po rokovaní lídrov koaličných strán. Podľa bývalého ministra spravodlivosti a podpredsedu KDH Daniela Lipšica však Ústavný súd nemá v kompetencii vyjadrovať sa k návrhom ústavných zákonov.
Ľubica Mackovičová z kancelárie predsedníčky Ústavného súdu ČTK povedala, že Ústavný súd sa bude prípadom okolo návrhu ústavného zákona a podania na súde zaoberať v najbližších týždňoch.
Súčasný zákon o preukazovaní pôvodu majetku, na ktorom sa v minulosti ešte ako opozičný politik podieľal aj Fico, nezačal byť účinný, keďže ho napadli na Ústavnom súde najmä poslanci HZDS. Nezávislí poslanci pôvodne z KDH nedávno parlamentu predložili návrh, aby Národná rada prijala podobný zákon už ústavnou väčšinou. Tým by sa mohlo obísť rozhodovanie Ústavného súdu, keďže zákon by sa stal priamo súčasťou základného zákona štátu.
Rozhodnutie premiéra čakať na stanovisko Ústavného súdu jeden z autorov návrhu, poslanec Vladimír Palko, kritizoval. "Robert Fico sa zrazu s preukazovaním pôvodu Mečiarovho majetku vôbec neponáhľa, hoci o tom hovoril celé roky. Jeho vláda totiž visí na šnúrke od Mečiarových gatí," uviedol. Slota aj Mečiar sa v minulosti viackrát dostali do pozornosti médií za to, že užívajú honosné majetky, ktoré by si za platy za svoje politické funkcie vraj nemohli dovoliť.
Podľa Lipšica Fico len predstiera snahu prijať zákon o preukazovaní pôvodu majetku. "Táto vláda má záujem na stabilite kšeftov, ale nemá záujem na tom, aby boli postihnuté veľké ryby, tí, ktorí nevedia zdokladovať svoje ukradnuté milióny," vyhlásil.
Fico hovoril jedno, ďalšie koaličné strany druhé
Proti prijatiu nového ústavného zákona nedávno protestovala rada prokurátorov, ktorá premiéra vyzvala, aby sa počkalo až na konečný verdikt Ústavného súdu o pôvodnom platnom, no neúčinnom zákone. "Dávam do pozornosti vyhlásenie rady prokurátorov," naznačil dnes premiér súhlas s ich stanoviskom.
Fico napriek tomu zopakoval, že samotný zámer prijať zákon, podľa ktorého by bolo dôkazné bremeno pri preukazovaní legálnosti nadobudnutia majetku nie na polícii a prokuratúre, ale na jeho majiteľovi, Smer-SD naďalej podporuje.
Premiér dokonca vyhlásil, že za preukazovanie majetku sú aj ostatné vládne strany. Jej lídri sa však vzápätí vyjadrovali inak.
"Keby sme prijali tento zákon, tak z večera do rána je tu 200.000 udaní," kritizoval napríklad líder SNS Ján Slota návrh zákona, podľa ktorého by mohol podania pri podozrení z nezákonne nadobudnutého majetku podávať hocikto. Slota okrem toho dodal, že zhabať nezákonne nadobudnutý majetok možno už na základe súčasných zákonov.
Predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar sa sústredil najmä na ostrú kritiku predkladateľov návrhu ústavného zákona, ktorých snaha podľa neho môže viesť k narušeniu ústavného systému na Slovensku.