Banská Bystrica 9. mája (TASR) Vlna kritiky zo štátnych orgánov a tiež od rómskych organizácií a aktivistov sa vzniesla na predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Milana Murgaša a poslancov BBSK po tom, ako regionálna samospráva najskôr zo Zvolena do Lučenca presunula a napokon presne pred mesiacom zrušila Osemročné Gándhího gymnázium. Ide o školské zariadenie jediné svojho druhu na Slovensku zamerané na výučbu talentovaných rómskych detí.
TASR dnes získala z Úradu BBSK informáciu, že v pondelok 12. mája bude o budúcnosti školy a o ďalšom postupe rokovať predseda Vyššieho územného celku Murgaš na Úrade vlády s podpredsedom vlády SR pre vedomostnú spoločnosť, európske záležitosti, ľudské práva a menšiny Dušanom Čaplovičom. Dnes to Čaplovič pre TASR potvrdil na Námestí SNP, kde sa zúčastnil slávnostného otvorenia Dňa Európy.
Chcem pánovi županovi povedať, že spoluzodpovednosť za tento stav nesie aj samosprávny kraj, ja sa to nebojím povedať, a samozrejme aj štát. A ja sa k tejto zodpovednosti hlásim a chcem vytvoriť v spolupráci s Ministerstvom školstva SR všetky podmienky pre to, aby toto gymnázium mohlo fungovať ako celoslovenské, aby bolo kvalitné, aby skutočne vytváralo podmienky pre tých, ktorí z hľadiska sociálneho nemôžu študovať, aby mali možnosť študovať na tomto gymnáziu, poznamenal Čaplovič.
Podľa Murgaša je rómske gymnázium ekonomicky neefektívne. Segregáciu Rómov v podobných rómskych inštitúciách ako je Gándhího gymnázium nepokladá za správnu cestu, pretože údajne bráni ich integrácii. Na priamu otázku TASR, či je proti špecializovaným rómskym inštitúciám, odpovedal, že je to jeho osobný názor a za ním si stojí. Integrácia je podľa neho to, že tie deti z rómskych rodín budú chodiť do normálnych gymnázií, kde sú aj ostatní občania.
Na Gándhího gymnáziu v Lučenci je v súčasnosti zamestnaných 15 pedagógov. V prvom ročníku vyučujú celkom 15 predmetov, medzi nimi i rómsky jazyk či rómske reálie, angličtinu a nemčinu. Žiaci Gándhího gymnázia pochádzajú z celého Slovenska a väčšinou bývajú na internáte. Rómsky aktivista a poradca ministra školstva pre rómske otázky Ladislav Fízik pre TASR k tomuto kroku regionálnej samosprávy povedal, že to považuje za niečo nepredstaviteľné a gól do vlastnej brány. Ide o mimoriadne necitlivý krok samosprávy.