Bratislava 9. mája (TASR) - Revolučný pohyb v celej Európe v roku 1848 poznačil aj habsburskú monarchiu. Dňa 13. marca 1848 vypukla revolúcia vo Viedni a o dva dni neskôr (15. marca) v Pešti.
Likvidácia absolutizmu a rozšírenie občianskych práv a slobôd povzbudilo ostatné nemaďarské národy v monarchii, aj Slovákov, aby sa hlásili k duchu doby a požadovali svoje národné práva.
Slováci verejne vystúpili so svojím prvým politickým a národným programom, Žiadosťami slovenského národa. V nedeľu 11. mája si pripomenieme 160 rokov, ktoré uplynuli od tejto významnej udalosti.
Žiadosti skoncipovalo približne 30 slovenských národovcov, ktorí sa zišli 10. mája 1848 na fare u Michala Miloslava Hodžu v Liptovskom Mikuláši. Z nich veľmi aktívne vystupovali Daxner, Francisci, Hurban a Štúr.
Nimi zostavené Žiadosti slovenského národa obsahovali progresívne návrhy na riešenie postavenia slovenského národa v Uhorsku, načrtli možnosť riešenia slovensko - maďarských vzťahov na základe princípu rovnoprávnosti.
Slovenské požiadavky zhrnuli do 14 bodov, rozdelili do 4 hlavných skupín a verejne vyhlásili na druhý deň 11. mája na zhromaždení v kúpeľoch Ondrašová (dnes súčasť Liptovského Mikuláša) ako Žiadosti slovenského národa. Adresovali ich uhorskej vláde a snemu.
Žiadosti riešili otázku národnostnú, jazykovú, školskú, dotkli sa zrušenia poddanstva, požadovali zavedenie všeobecného hlasovacieho práva a i.
V žiadostiach požadovali samobytnosť, rovnoprávnosť a bratské spolunažívanie všetkých národov v Uhorsku, účasť na krajinskom sneme a zároveň zriadenie vlastného slovenského snemu, slovenčinu ako úradný jazyk a aj na školách, národnú zástavu, zavedenie všeobecného rovného hlasovacieho práva, neobmedzeného majetkom ani vzdelaním, slobodu tlače a vydávanie novín bez kaucie, slobodu zhromažďovania, zrušenie poddanskej závislosti pre všetkých poddaných, vrátenie pôdy roľníkom, ktorú im zemepáni odobrali a prepustenie Janka Kráľa a Jána Rotaridesa z väzenia.
Odpor maďarských vládnucich kruhov však nedovolil Žiadosti slovenského národa splniť.