TASR o tom informoval hovorca Ministerstva obrany SR Vladimír Gemela.
Strážna jednotka, ktorá v druhej polovici roka 2008 preberie zodpovednosť za ochranu základne Tarin Kowt v provincii Uruzgan, bude pôsobiť pod velením Holandska. To je v Afganistane našim strategickým partnerom. Aj z tohto dôvodu navštívila slovenská delegácia Uruzgan spoločne s holandskou delegáciou vedenou ministrom zahraničných vecí Maxime Verhagenom.
Slovenská delegácia sa stretla s afganským prezidentom Hamídom Karzajom a ďalšími vysokými predstaviteľmi Afganistanu, guvernérom provincie Uruzgan, predstaviteľmi operácie ISAF, ako aj s príslušníkmi slovenského kontingentu pôsobiaceho v operácii ISAF. Ministri si mimo chránených priestorov základne Tarin Kowt priamo v teréne prezreli úspešne zrealizované stavebné projekty, na ktorých participovali aj slovenskí príslušníci v zostave holandského Provinčného rekonštrukčného tímu (PRT). Okrem základne Tarin Kowt, kde ministri strávili aj noc, slovenská delegácia navštívila leteckú základňu Kandahár a základňu na medzinárodnom letisku KAIA v Kábule. Zároveň sa stretli aj s príslušníkmi holandských ozbrojených síl pôsobiacich v operácii ISAF.
Je dôležité, aby sme afganskému ľudu pomohli vybudovať ich zničenú krajinu a zabezpečiť bezpečnosť tohto regiónu, povedal minister Baška pri návšteve základne Tarin Kowt. Každá krajina má právo žiť v mieri a demokracii, ale nie každá krajina je schopná samostatne si ho zabezpečiť, dodal minister. Podľa najvyšších predstaviteľov SR je ISAF strategickou operáciou pre celú Severoatlantickú alianciu a katalyzátorom zmien ako NATO, ako aj jednotlivých armád jej členských krajín, vrátane ozbrojených síl SR. Operácia preverí vojenské spôsobilosti a politické odhodlanie krajín aliancie a tým v značnej miere predznačí aj jej budúcnosť.
Účasť Slovenska v operáciách medzinárodného krízového manažmentu vyplýva jednak z jeho členstva v medzinárodných organizáciách EÚ, NATO i OSN, a na druhej strane sú tiež prínosom pre samotnú krajinu. Vojaci, okrem reprezentácie Slovenskej republiky a ich ozbrojených síl vo svete, totiž získavajú praktické skúsenosti, ktoré neskôr doma môžu odovzdať, čím pomôžu zvyšovať spôsobilosti ozbrojených síl, uviedol Gemela.
Ozbrojené sily SR majú v operácii ISAF mandát na pôsobenie 115 príslušníkov. V súčasnosti v Afganistane pôsobí 69 slovenských vojakov, z toho je 56 nasadených v multifunkčnej ženijnej rote na základni v Kandaháre, sedem v rámci zdravotníckeho tímu na kábulskom letisku KAIA, traja vojaci sú v provinčných rekonštrukčných tímoch v Poli Chumri a Tarin Kowt a vo veliteľstve ISAF v Kábule sú traja slovenskí dôstojníci. Slovenská republika plánuje vyslať do Uruzganu 35-člennú strážnu jednotku už v septembri 2008 a do konca roka by malo dôjsť k zvýšeniu počtu nášho kontingentu o ďalších desiatich príslušníkov v strážnej jednotke a v operačnom výcvikovom a styčnom tíme (OMLT) pod velením Holandska, dodal hovorca MO SR.