Košice 10. mája (ČTK) - Pestovať kaktusy na Slovensku nie je jednoduché, podľa zberateľov však nielen pre nevhodné klimatické podmienky. Majitelia rastlín napríklad musia každoročne viesť evidenciu semien vzácnych druhov. Časť kaktusov však vytvára milióny prachových semienok, ich spočítanie je takmer nemožné, povedal ČTK zberateľ Ján Dusko.
"Ak by som chcel pri pestovaní kaktusov prísne dodržiavať zákon o ochrane prírody, asi by som sa bez sekretárky nezaobišiel," uviedol Dusko. Košický pestovateľ sa kaktusom venuje už vyše 40 rokov, v jeho zbierke je približne 5000 kusov.
Podľa zákona o ochrane prírody by pestovatelia chránených rastlín mali viesť podrobnú evidenciu o prírastkoch, počte semienok a ďalšie údaje. Pri rozsiahlych zbierkach by však podľa Duska celé dni len vypĺňali tabuľky.
V zbierke košického dôchodcu nechýbajú najprísnejšie chránené druhy kaktusov, ktoré sú vo svojej domovine ojedinelé. Práve o takéto rastliny je medzi nadšencami veľký záujem, na tradičných burzách však ich predaj nie je možný. Zákon to totiž zakazuje.
Niektorým ohrozeným druhom sa pritom medzi zberateľmi v Európe darí a ich pestovanie a rozmnožovanie je jednoduché, tvrdil. Voľnejší zákon o predaji by preto ich rozšíreniu medzi pestovateľmi vraj pomohol.
Pestovatelia kaktusov a sukulentov na Slovensku a v Česku spája dodnes spoločný zväz, viac zberateľov je však podľa Duska v Česku. Na Slovensku je približne 20 klubov pestovateľov kaktusov, každý klub má niekoľko desiatok členov.
K pestovaniu kaktusov sa 61-ročný Dusko dostal ešte v 60. rokoch minulého storočia, keď uvidel v okne rodinného domu rastlinu, ktorá mu nepripomínala žiadny známy kvet. To vyvolalo jeho záujem, neskôr od majiteľky získal svoj prvý kaktus.
Dusko si pre svoju rastúcu zbierku postupne musel vybudovať vykurovaný skleník, do domu sa už stovky kvetináčov nezmestili. Najviac práce má pestovateľ kaktusov podľa Duska na jar, keď musí veľkú časť svojich rastlín presadiť. Na jar zároveň väčšina týchto suchomilných rastlín kvitne.
igr boa