Bratislava 11. mája (TASR) V utorok 13. mája sa začne 21. schôdza Národnej rady (NR) SR, na ktorej by mali poslanci postupne prerokovať nový cestný zákon, novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva, zákon o preukazovaní pôvodu majetku i školský zákon. Na úvod schôdze sa poslanci vyjadria k novele zákona o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov.
Poslankyne ĽS-HZDS Katarína Tóthová a Ľudmila Mušková chcú presadiť zákaz požívania alkoholických nápojov mladými do 17 rokov. Zákaz sa má týkať aj pitia v súkromí, na dodržiavanie zákona by mala dohliadať obec. Viacero poslancov upozorňovalo na nevykonateľnosť zákona v praxi, k zákonu je pripravených viacero pozmeňujúcich návrhov.
Na programe schôdze je v prvom čítaní aj návrh ústavného zákona o preukazovaní pôvodu majetku z pera nezávislých poslancov Vladimíra Palka a Pavla Minárika. Predseda vlády SR Robert Fico mu sprvu vyjadroval jednoznačnú podporu, neskôr svoj názor zmenil a chce počkať na stanovisko Ústavného súdu (ÚS) SR. Ten sa má vyjadriť k situácii, keď parlament bude rozhodovať o podobnom zákone, ako posudzuje plénum súdu. Zákon má podporu KDH, SDKÚ-DS a časti SMK. ĽS-HZDS chce počkať na výhrady ÚS k zákonu a schváliť ho v podobe, ktorá nebude kolidovať s ústavou. Predseda SNS Ján Slota nemá k podstate zákona výhrady, s predloženým znením však nesúhlasí a myslí si, že spôsob nadobudnutia majetku možno kontrolovať aj na základe platných zákonov. Zmenu postoja premiéra si opozícia vysvetľuje ako snahu nájsť si zámienku prečo zákon nepodporiť a udržať tak koalíciu stabilnú.
Nový cestný zákon ministra vnútra Roberta Kaliňáka zavádza viacero podstatných zmien v prípade schválenia sa maximálna rýchlosť v obci zníži na 50 km/h, minimálna rýchlosť na diaľnici sa, naopak, zvýši na 80 km/h, v piatok popoludní nebudú môcť jazdiť kamióny, vodiči budú musieť po cestách so súvislou vrstvou ľadu alebo snehu jazdiť so zimnými pneumatikami a celoročné svietenie bude povinné. Zmeny sa dotknú aj sankcií - maximálna výška blokových pokút sa zvýši desaťnásobne na 20.000 Sk (624 eur). V prípade nezaplatenia pokuty bude možné odobrať vodičský preukaz. Vodič ho získa späť, ak sankciu uhradí do 15 dní.
Problém by, naopak, nemal byť s prijatím školského zákona. Zákon ministra školstva Jána Mikolaja (SNS) má jednoznačnú podporu strán vládnej koalície. Individuálnejší prístup k žiakom chce ministerstvo školstva dosiahnuť znížením ich maximálneho počtu v triedach. Zákon rieši kompetencie riaditeľa, zvýšenie kompetencií miestnej štátnej samosprávy a ukladá ďalšie povinnosti štátnej školskej inšpekcii. Do výučby sa zavedú dva povinné cudzie jazyky, jeden od tretieho ročníka základných škôl, druhý od šiesteho, ktoré si žiaci vyberú z viacerých možností. Mikolaj počas prvého parlamentného čítania upozornil, že príprava zákona trvala takmer dva roky, vláda schválila desať koncepcií, rok prebiehala celospoločenská diskusia, "bolo oslovených viac ako 160 subjektov, boli desiatky stretnutí, odborných seminárov so stavovskými organizáciami, učiteľským zborom, bolo to 2000 pripomienok k zákonu a ďalšie stovky listov, ktoré som ja alebo moji kolegovia dostali". Opozícia stále trvá na tom, že zákon je zlý a predložila množstvo pozmeňujúcich návrhov.
V prípade, že plénum aj po tretí raz odsúhlasí vyradenie návrhu novely interrupčného zákona z programu schôdze, KDH sa obráti na Ústavný súd SR, keďže to vyhodnotí ako obmedzovanie zákonodarnej iniciatívy poslancov. Vyradenie právneho predpisu, ktorý stanovuje povinnosť informovať tehotnú ženu o alternatívach k prerušeniu tehotenstva na predchádzajúcich dvoch schôdzach navrhol predseda ĽS-HZDS Vladimír Mečiar. Takúto situáciu chcú riešiť nezávislí poslanci novelou rokovacieho poriadku NR SR, podľa ktorej musí plénum prerokovať každý predložený poslanecký návrh.
Koaliční politici avizovali, že okrem 54 známych bodov sa do programu schôdze dostane aj pozemkový zákon. Fico avizoval, že zákon, ktorý určí spôsob fungovania Slovenského pozemkového fondu (SPF) posúdi parlament už na májovej schôdzi, dosiaľ však nie je známe, akým spôsobom to chce dosiahnuť. V programe figuruje len návrh poslancov SDKÚ-DS na zverejnenie zmlúv SPF.
Na záver schôdze by mali poslanci zbaviť imunity svojho kolegu Sergeja Chelemendika z SNS, aby mohol niesť zodpovednosť za dopravnú nehodu, ktorú spôsobil.