BRATISLAVA 11. mája (SITA) - O vytvorenie rekordu v živej reťazi sa 17. mája na Hviezdoslavovom námestí v Bratislave pokúsia všetci, ktorí sa zúčastnia na akcii s názvom Krok so sklerózou multiplex. Agentúru SITA o tom informovala Jaroslava Valčeková, predsedníčka Združenia sclerosis multiplex Nádej, ktoré akciu organizuje. Pacienti sa pochytajú za ruky a vytvoria reťaz cez celé námestie. Okolo nich sa vytvorí reťaz zdravých účastníkov - ošetrujúcich lekárov, rodinných príslušníkov, obecenstva, návštevníkov, priateľov. Po vyhlásení rekordu Českým komisárom z Agentúry "Dobrý den", ktorá sa zaoberá zápismi takýchto pokusov, sa obe skupiny vzájomne prepoja a vytvoria tak jednoliaty celok. Akcia má symbolizovať pomoc zo strany zdravých voči pacientom a vzájomné prepojenie má znamenať rovnosť medzi chorými a zdravými. "Vyzerá to pozitívne, pravdepodobne budeme priekopníkmi a rekord naozaj vytvoríme," skonštatovala Valčeková.
Na celoslovenskej akcii na podporu pacientov s diagnózou skleróza multiplex vystúpia umelci ako Zuzana Smatanová či Martina Schindlerová, a to bez nároku na honorár. Ako uviedla Valčeková, vítaní sú všetci, ktorí "pri nás stáli v čase, keď sme bojovali za zrušenie vekového limitu a vďaka vám sa nám to napokon podarilo". Podľa predchádzajúcich pravidiel totiž mohli byť pacienti so sklerózou multiplex liečení imunomodulačnou liečbou iba v prípade, keď sa ich liečba začala do dovŕšenia 45. roku života. Ak sa liečba začala po tomto termíne, museli ich odborní lekári žiadať o výnimku. Kategorizačná komisia toto vekové obmedzenie od začiatku júla zrušila.
Skleróza multiplex je neliečiteľné autoimunitné ochorenie, ktoré ovplyvňuje centrálny nervový systém vrátane mozgu a miechy. Prejavuje sa zápalom a rozkladom myelínového obalu nervových vlákien, čo vedie k prerušeniu prenosu vnemov nervovou sústavou. Pacienti pociťujú únavu, znecitlivenie končatín, vidia rozmazane či zdvojene, strácajú rovnováhu, majú ťažkosti pri chôdzi a nezriedka ochrnú. Najčastejšie sa vyskytuje medzi 20. a 30. rokom života a postihuje viac ženy ako mužov. Ide o dlhotrvajúce chronické ochorenie, ktorým na Slovensku trpí približne osemtisíc ľudí. Z nich asi 50 je v skupine vyše 45-ročných, ktorým by podľa názoru lekárov mohla pomôcť imunomodulačná liečba.