Bratislava 12. mája (TASR) - Izolácia Slovenska v 90. rokoch, strach o demokraciu a mladých ľudí, ktorým hrozila strata príležitosti stretávať sa, cestovať, rozvíjať svoj talent, boli dôvody vstupu hokejovej legendy Petra Šťastného do politiky. Pri príležitosti dnešného slávnostného odovzdávania cien 15. ročníka projektu Európa v škole, spojeného s dňom otvorených dverí Európskeho informačného centra (EIC), zdôvodnil týmito slovami europoslanec pre TASR svoju účasť na podujatí.
Podľa jeho slov zameranie sa na mladých ľudí je najlepšou investíciou do budúcnosti. Na margo informovanosti obyvateľov o fungovaní EÚ podotkol, že vzdelanosť v tomto smere stúpa. "Táto krivka je až drasticky rastúca, pretože v minulosti len veľmi málo ľudí vedelo niečo o Európskom parlamente a európskych inštitúciách," konštatoval. Zároveň uznal, že z ďaleka nejde o ideálny stav.
Podobný názor má aj podpredseda vlády pre európske záležitosti Dušan Čaplovič. "Informovanosť rastie, no samozrejme je ešte čo doháňať. Musíme vysvetľovať význam EÚ a jej výhody," podotkol pre TASR. Zároveň sa teší z toho, že mladí ľudia prejavujú svoje obrovské vedomosti. Podľa jeho slov projekty ako Európa v škole dokazujú, že mládež starý kontinent pozná. "Vedomosti nás budú spájať a ich kvalita je benefit pre našich mladých na uplatnenie sa v Európe," dodal vicepremiér.
Riaditeľ informačnej kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Hajšel uviedol, že dnešné podujatie má najmä informovať ľudí všetkých vekových kategórií o EÚ. "Dnešný Deň EIC je sprievodnou aktivitou v rámci osláv Dňa Európy (9. máj, pozn. TASR)," vysvetlil. Poukázal aj na výsledky prieskumu Eurobarometer, podľa ktorého sa jedna tretina až polovica Slovákov cíti byť dobre informovaná o EÚ. "Informovanosť sa naďalej zlepšuje najmä u mladých, no niekedy nás prekvapí aj dobrý stav vedomostí u dôchodcov," povedal.
V súvislosti s rastúcimi obavami populácie z blížiaceho sa eura poznamenal, že je to prirodzený jav spojený najmä so strachom zo zdražovania. "Hlavná ťarcha teraz leží na pleciach vlády, Národnej banky a splnomocnenca vlády pre euro, aby čo najlepšie informovali obyvateľov," domnieva sa. Ľudia musia podľa neho pochopiť, že táto spoločná mena prináša viac výhod ako nevýhod.
Do súťažnej časti projektu Európa v škole, ktorého mottom bola tento rok problematika interkultúrneho dialógu, sa na Slovensku zapojilo spolu 17.256 žiakov z 819 škôl, školských zariadení a centier voľného času. Odborná porota ocenila diplomami a cenami Ministerstva školstva SR celkovo 40 prác jednotlivcov a deväť prác kolektívov. Čestnými uznaniami bolo ocenených 68 prác. Výhercom osobne gratulovali okrem Čaploviča a Šťastného aj eurokomisár Ján Figeľ či europoslanec Peter Baco.