Bratislava. To, že Republiková etická komisia (REK) Strany maďarskej koalície (SMK) preskúmavala niektoré aktivity Zsolta Simona skôr ako okresná etická komisia, je podľa jeho slov exemplárny príklad porušenia stanov strany.
Poukázal na to, že na základe pravidiel fungovania SMK je možné iniciovať etické konanie voči členovi strany na prvom stupni iba u okresnej etickej komisie, v územnom obvode ktorého sa nachádza miesta organizácia, kde je dotyčný člen evidovaný. V prípade Simona ide o Rimavskú Sobotu. "Republikovú etickú komisiu som upozornil na to, že pokiaľ by chceli voči mojej osobe rozhodnúť v etickom konaní na prvom stupni, tak je to neoprávnené," zdôraznil bývalý minister pôdohospodárstva. Republiková komisia je odvolacím orgánom voči rozhodnutiu okresnej komisie.
Predseda Republikovej rady SMK Iván Farkas je, naopak, presvedčený, že k žiadnemu porušeniu stanov neprišlo. Republikové predsedníctvo 25. apríla dalo podnet REK, aby sa zaoberala niektorými Simonovými výrokmi. "Boli to otázky, na ktoré predsedníctvo nečakalo konečné odpovede. Na základe stanoviska komisie rozhodol predseda SMK Pál Csáky začať celé konanie v zmysle stanov a listom sa obrátil na okresnú etickú komisiu," vysvetlil pre TASR. Opätovne zdôraznil, že v tomto prípade REK nerozhodla, iba poskytla svoje stanovisko.
Simon spoločne s ďalšími poslancami za SMK poukázal tiež na to, že REK rokovala 30. apríla bez schváleného štatútu. Ten podobne ako okresnej komisii schvaľuje Republiková rada. Simon pripomenul, že rada ich ešte v júli minulého roka vrátila na prepracovanie. Farkas argumentoval, že pokiaľ komisia nemá schválený nový štatút, funguje na základe starého.
V pondelok 12. mája sa stretli členovia Okresnej etickej komisie v Rimavskej Sobote a zvolili si svojho predsedu. Stal sa ním Tibor Pelle. Podľa stanov SMK musia podanie, s ktorým sa na nich obrátil Pál Csáky minulý týždeň, prerokovať do 15 dní od jeho doručenia.
Republiková etická komisia SMK odporučila 30. apríla Republikovej rade pozbaviť Simona členstva v strane. Dôvodom majú byť jeho výroky, ktoré komisia vyhodnotila ako politicky "neobozretné" a zároveň budenie dojmu, že je v SMK rozkol.
Simon obvinil Csákyho z klamstva, keď tvrdil, že pred schválením Lisabonskej zmluvy sa predstavitelia SMK separátne nestretli s lídrami Smeru-SD a vyzval na zvolanie mimoriadneho kongresu. Exminister pôdohospodárstva svoj výrok o klamstve vysvetlil tým, že diskusia medzi Csákym a premiérom Robertom Ficom bola a Csáky to popiera. Bývalý líder strany Béla Bugár informoval o bilaterálnom stretnutí SMK a šéfa parlamentu Pavla Pašku k školskému zákonu. Na rokovanie podľa neho prišiel neskôr aj predseda vlády. "Keď sme odchádzali, tak pán Csáky vytiahol nejakú žiadosť a poprosil pána premiéra, či by v tom nemohol pomôcť," povedal. Fico aj Csáky takéto stretnutie odmietli.
Simon obľubuje v parlamente nezávislú stoličku
Poslanec opozičnej SMK Zsolt Simon by si na prípadné vylúčenie zo strany možno v parlamente nezvykal ťažko. Politik, ktorému hrozí trest za otvorenú kriku svojho straníckeho predsedu Pála Csákyho, totiž už v súčasnosti v Národnej rade rád sedáva v poslednej lavici určenej pre nezávislých poslancov a nie na svojom riadnom mieste medzi poslancami SMK. Do poslednej lavice si sadol aj dnes na začiatku schôdze Národnej rady.
Ak by strana Simona naozaj vylúčila zo svojich radov, miesto v poslednej lavici by mu určoval aj zasadací poriadok. Bývalý minister pôdohospodárstva však ČTK tvrdil, že lavicu nezávislých poslancov už dlhšie vyhľadáva iba kvôli súkromiu. Odmietol tak, že to súvisí s konfliktom v strane.
"Nikto vás neruší, nechodí poza chrbát, nepozerajú sa na vás zvrchu a môžete pokojne pracovať," povedal Simon. Lavica pre nezávislých poslancov je totiž v rokovacej sále až pod balkónom, s výnimkou takzvaných fototermínov je tak čiastočne skrytá aj pred zrakmi novinárov.
Každý poslanec v parlamente má podľa zasadacieho poriadku určené vlastné miesto. Zákonodarcom však nič nebráni sadnúť si na iné práve voľné kreslo aj pri hlasovaní, keďže na každom mieste sa dokážu identifikovať svojou hlasovacou kartou.
Parlament dnes rokovanie májovej schôdze odštartoval diskusiou o návrhu zakázať mladistvým piť alkohol. Záverečné hlasovanie o novele si však poslanci odložili na stredajšie dopoludnie. V stredu sa okrem toho očakáva aj otvorenie rokovania o rozsiahlych zmenách v cestnom zákone, ktorý počíta napríklad so zvýšením pokút za vážnejšie porušenie dopravných predpisov.