Bratislava 13. mája (TASR) - Otec expredsedu KDH Jána Čarnogurského, Pavol nikdy, ani za prvej Československej republiky, nepochyboval, že slovenský národ je. "Môj otec veril v tento zázrak," odpovedal Ján Čarnogurský na otázku TASR, či je možné vývoj, ktorým slovenský národ prešiel v priebehu 20. storočia, považovať za zázrak.
Ján Čarnogurský sa dnes zúčastnil konferencie Slovenská historická identita v 20. storočí, ktorú pri príležitosti 100. výročia narodenia jeho otca usporiadal Historický ústav Katolíckej univerzity v Ružomberku v spolupráci s Bratislavskou vysokou školou práva.
"Od čias Černovej sme stále napredovali ďalej a ďalej. Súčasťou tohto napredovania, tohto kontinuitného vývoja slovenského národa je aj to, že dnes slovenská koruna láme všetky rekordy voči euru," povedal Čarnogurský. "Že sme samostatným členom Európskej únie, že sme dokonca považovaní za tigra strednej Európy, čo do ekonomického vývoja, že naši vojaci bojujú na horúcich miestach Zeme a chránia európske hodnoty, toto všetko sme dosiahli neustálym vzostupom počas 20. storočia," dodal.
Medzi najvýznamnejšie medzníky v živote svojho otca Čarnogurský zaradil jeho členstvo v sneme prvej Slovenskej republiky, hoci uznáva, že toto obdobie nebolo jednoduché, vyrokovanie dohody slovenských katolíkov a evanjelikov na podpore Demokratickej strany vo voľbách v roku 1946 a jeho členstvo v tajnej cirkvi v 80. rokoch minulého storočia. "Rok 1989 bolo obdobie, keď som ja začal svoju otvorenú politickú kariéru, samozrejme, v tom ma veľmi podporoval. Ale veľmi si toho neužil, lebo v decembri 1992 zomrel," uzavrel príbeh novinára, štátnika a disidenta Pavla Čarnogurského jeho syn.
"Prežil prakticky všetky štáty a režimy, ktoré na Slovensku v 20. storočí boli," povedal o Pavlovi Čarnogurskom bývalý kolega jeho syna z KDH a neskôr jeho rival z SDKÚ Ivan Šimko. Čarnogurský ako člen Slovenského snemu podľa neho patril ku kritikom niektorých nedemokratických praktík Slovenského štátu a nehlasoval napríklad ani za deportácie Židov. "Nehlasoval za najnedemokratickejšie zákony, to sa netýka len deportácií. Dvakrát čelil akémusi impeachmentu v HSĽS. Presnejšie, predsedníctvo HSĽS ho dvakrát chcelo zbaviť mandátu a len na priamy zásah predsedu Slovenského snemu Martina Sokola sa tak nestalo," dodal Šimko. Podobne, ako Ján Čarnogurský, aj Šimko vyzdvihol úlohu Pavla Čarnogurského vo voľbách v roku 1946 a neskôr v tajnej cirkvi.