Bratislava 14. mája (TASR) - Slovenská republika prehrala na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP) spor pre porušenie práva na spravodlivé konanie v primeranej lehote, ktoré občanom zaručuje Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd. Sťažovateľ taktiež poukazoval na porušenie zásady ne bis in idem (nie dvakrát o tej istej veci).
Sťažovateľ tvrdil, že trestné konanie, v ktorom bol odsúdený za vraždu, bolo neprimerane dlhé a nespravodlivé a tiež že v ňom nemal možnosť osobne sa obhajovať a vypočúvať svedkov. Obnovením trestného stíhania po rozhodnutí Najvyššieho súdu SR, ktorým bolo zrušené právoplatné rozhodnutie prokurátora o zastavení trestného stíhania, došlo podľa sťažovateľa k porušeniu zásady ne bis in idem. Požadoval 400.000 Sk (12.616 eur) za majetkovú škodu, 600.000 Sk (18.925 eur) z titulu nemajetkovej ujmy a náhradu nákladov a výdavkov, ktorých výšku bližšie nešpecifikoval. ESĽP nárok sťažovateľa na náhradu majetkovej škody zamietol, pretože nenašiel príčinnú súvislosť medzi zisteným porušením a uplatnenou majetkovou škodou. Sťažovateľovi však priznal 2800 eur (88.771 Sk) za nemajetkovú ujmu a 100 eur (3170 Sk) z titulu nákladov a výdavkov. Zvyšok jeho nárokov zamietol.
ESĽP vo svojom rozsudku zamietol námietky sťažovateľa týkajúce sa nespravodlivosti trestného konania ako zjavne nepodložené. V tejto súvislosti ESĽP poukázal na to, že mal prostredníctvom svojho právneho zástupcu možnosť predložiť v trestnom konaní všetky tvrdenia, ktoré pokladal za dôležité a tiež klásť svedkom otázky. Zároveň uviedol, že pred vyhlásením rozsudku sa sám sťažovateľ vyjadril, že nemá ďalšie návrhy na doplnenie dokazovania. V súvislosti s dĺžkou trestného konania, trvajúceho 4 roky, 6 mesiacov a 22 dní, ESĽP uznal argumenty vlády, že daný prípad bol do určitej miery zložitý (bolo vypočutých 27 svedkov a podaných 7 znaleckých posudkov). Podľa vyjadrenia európskeho súdu však zo strany orgánov činných v trestnom konaní došlo k prieťahom v konaní, a preto došlo k porušeniu práva sťažovateľa.
Námietku týkajúcu sa porušenia zásady ne bis in idem ESĽP zamietol ako zjavne nepodloženú. Podotkol, že predtým, ako Najvyšší súd zrušil rozhodnutie prokurátora o zastavení trestného stíhania, sa vec nedostala ani do štádia konania pred súdom. Sťažovateľ preto nemôže tvrdiť, že bol súdený dvakrát v tej istej veci.
TASR o tom informovala Jana Revayová z tlačového a informačného odboru Ministerstva spravodlivosti SR.