Bratislava 14. mája (TASR) - Efektívnejší boj proti dopingu zriadením Antidopingovej agentúry SR či formulácia priorít štátnej politiky vo vrcholovom a výkonnostnom športe, ako aj jeho financovanie patria k hlavným zámerom návrhu zákona o organizácii a podpore športu, ktorý dnes poslanci posunuli do druhého čítania. Plénum predtým nepodporilo opozičné návrhy na stiahnutie zákona z rokovania schôdze. Opozícia návrhu vyčítala, že problémy športu nerieši.
Slovenský šport pociťuje podľa Ministerstva školstva (MŠ) SR nedostatok finančných prostriedkov a chýba mu vyhovujúce legislatívne a ekonomické prostredie pre rozvoj. "Nedostatok peňazí sa prejavuje vo všetkých oblastiach športu i v celej telesnej kultúre na všetkých úrovniach, od rekreačných aktivít na miestnej úrovni až po vrcholový šport a športovú reprezentáciu. Športová infraštruktúra je zastaraná, nevyhovujúca a v mnohých prípadoch nespĺňa medzinárodné štandardy," dodáva ministerstvo.
Vznik antidopingovej agentúry podľa zákona vyplynul z potreby zmeniť terajší stav. V tejto sfére totiž v súčasnosti pôsobí Antidopingový výbor SR ako občianske združenie a je založený na princípe dobrovoľnosti. "Efektívnosť vykonávania dopingovej kontroly je založená viac na etickej ako na právnej autorite. To znižuje možnosť Slovenska zaručiť plnenie svojich medzinárodných záväzkov na našom území Dohovoru Rady Európy proti dopingu, Medzinárodného dohovoru proti dopingu v športe UNESCO a Svetového antidopingového kódexu," uvádza rezort.
Medzi hlavné úlohy agentúry, ktorej sídlo sa plánuje v Bratislave, bude patriť výkon preventívnych opatrení v boji proti dopingu v športe, organizácia dopingových kontrol, povoľovanie použitia dopingovej látky na liečebné účely športovcov či vzdelávanie odborníkov v oblasti boja proti dopingu v športe.
Z návrhu zákona vyplýva, že národný športový zväz potrestá športovca za užitie dopingu dočasným zákazom na dva roky, ak išlo o prvé zistenie užitia dopingu, alebo doživotným zákazom, ak šlo o opakované užitia zakázaných látok. "V prípade, že športovec počas 18 mesiacov trikrát znemožní vykonanie mimosúťažného testovania, národný športový zväz ho potrestá dočasným zákazom účasti na súťažiach a vyradením zo športovej reprezentácie na tri mesiace až dva roky," konštatuje sa v návrhu s tým, že ak sa na užití nedovolených látok športovca podieľal aj športový odborník, ten môže byť potrestaný dočasným zákazom činnosti na štyri až 15 rokov. "Pri výmere sankcie sa ako na priťažujúcu okolnosť prihliadne, ak sa športový odborník podieľal na užití dopingu maloletého športovca."
MŠ poukazuje aj na to, že z prostriedkov štátneho rozpočtu v roku 2007 poskytlo na plnenie úloh v oblasti regionálneho športu na úrovni samosprávnych krajov a obcí dotácie krajským športovým centrám vo výške 20 miliónov Sk (630.835 eur). Tieto financie sa použili na zabezpečenie športových aktivít detí, mládeže a dospelých v jednotlivých samosprávnych krajoch, na mzdy administratívnych pracovníkov a prevádzkové náklady príslušných krajských športových centier.