Trnava 14. mája (TASR)-
V najväčšej muzeálnej lúpeži v histórii Slovenska i v európskom kontexte nie je zatiaľ nikto obvinený a nepodarilo sa nájsť ani jeden z ukradnutých predmetov.
Prípadom sa v súčasnosti zaoberá vyšetrovateľ krajského riaditeľstva polície v Trnave a hoci sa v pátraní pred časom zainteresoval aj Interpol, výsledok ich práce nateraz nepriviedol žiadneho zlodeja či organizovanú skupinu zlodejov či priekupníkov za mreže. "Nemáme v tomto ohľade žiadne nové informácie," povedala TASR riaditeľka múzea Daniela Čambálová. Riaditeľ odboru kultúry zriaďovateľského Trnavského samosprávneho kraja Viliam Kubányi dodal, že úrad sám nepodnikal žiadne kroky, vedúce k vypátraniu páchateľa a čaká na výsledok vyšetrovania.
Na lúpež netradičného rozsahu sa prišlo vo februári 2004, keď pracovníci zistili chýbajúce hodiny na chodbe zariadenia. Postupne sa po kontrolách v jednotlivých depozitároch zoznam odcudzených predmetov rozrástol na viac ako tisíc. Išlo o vzácny čínsky porcelán, keramiku, hodiny, sklo, predmety z cínu, mosadze, bronzu, liturgické predmety, šperky, mince, umelecké zámky, pečatidlá, obrazy, plastiky, z nich tucet vysokých vyše metra, orientálne texty či zbrane. Všetky sa veľmi dobre predávajú na svetových, i nelegálnych, trhoch starožitností. Indície naznačujú, že pri krádeži nešlo o náhodu, ale cielený výber páchateľa na objednávku. Predmety sa strácali pravdepodobne najmenej v priebehu celého roku 2003.
S prípadom sa spája nevyjasnená aj smrť zamestnanca. Domovníka našli tesne po zistení prvých stratených predmetov obeseného zvnútra uzamknutej miestnosti priamo v múzeu.
Trestné stíhanie voči páchateľovi najväčšej muzeálnej krádeže v Európe trnavský, vtedy ešte okresný vyšetrovateľ pre nedostatok ďalších dôkazov v roku 2005 prerušil. "To, že trestné stíhanie bolo prerušené, neznamená, že polícia je v tejto veci nečinná. Naopak, pátranie po veciach a páchateľoch naďalej pokračuje po línii kriminálnej polície. Ak by sa nám podarilo zistiť nové skutočnosti, ktoré by pomohli krádež objasniť, vyšetrovateľ bude v trestnom stíhaní pokračovať, " uviedla pre TASR zástupkyňa krajskej policajnej hovorkyne v Trnave Mária Linkešová.
Niektoré z odcudzených predmetov mali byť súčasťou sakrálnej expozície, ktorú plánujú otvoriť v sobotu 17. mája počas tradičnej Noci v múzeu v rámci Medzinárodného dňa múzeí. Expozícia bude reinštalovaná, predmety, viažuce sa k cirkevnému životu viacerých konfesií v Trnave, boli prvýkrát predstavené verejnosti v rokoch 1994 až 1999. Ukradnuté veci nahradili pracovníci múzea inými, prípadne po nich zostalo voľné miesto.