Banská Bystrica 14. mája (TASR) Stretnutie podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča, predsedu Banskobystrického samosprávneho kraja Milana Murgaša a splnomocnenkyne vlády pre rómsku menšinu Anny Botošovej, ktoré sa malo uskutočniť začiatkom tohto týždňa, sa údajne pre zaneprázdnenosť Botošovej neuskutočnilo. Podľa Murgaša, ako informoval TASR, budú rokovať v bližšie neurčenom termíne. Stretnutie by malo vyriešiť ďalší osud tzv. Gándhího gymnázia v Lučenci, ktoré prednedávnom zastupiteľstvo BBSK vyradilo zo siete stredných škôl v kraji, čím ho v podstate zrušilo.
So zrušením školy však nesúhlasili podpredseda vlády Dušan Čaplovič, minister školstva Ján Mikolaj a rómski aktivisti. Navrhli delimitáciu školy do zriaďovacej pôsobnosti štátu. Dnes predseda BBSK Murgaš povedal, že v osemročnom Gándhího gymnáziu v Lučenci sa zle hospodárilo. Koncom februára kontroloval hospodárenie školy útvar hlavného kontrolóra BBSK, ktorý zistil viacero porušení hospodárskej a rozpočtovej disciplíny. Za najväčší prešľap Murgaš považuje najmä vedením školy objednané výkony bez krytia v rozpočte školy. "Boli zistené nedostatky v oblasti pohľadávok a záväzkov kontrolovaného subjektu. Gymnázium evidovalo záväzky, neuhradené faktúry po lehote splatnosti, v sume 584.532 Sk (18.393 eur) a kontrolná skupina zistila, že kontrolovaný subjekt sa zaviazal na také úhrady, ktoré nemal zabezpečené v rozpočte na bežný rozpočtový rok, respektíve, ktoré mali byť hradené z projektových prostriedkov," povedal Murgaš. Zároveň zdôraznil, že prechod gymnázia na štát pokladá za dobré riešenie. Ide o školské zariadenie jediné svojho druhu na Slovensku zamerané na výučbu talentovaných rómskych detí a detí so sociálne slabších rodín.
Banskobystrický samosprávny kraj školu zrušil so zdôvodnením, že v nasledujúcom školskom roku by župa musela podľa prepočtov prispieť na prevádzku školy sumou 3,5 milióna Sk (110.396 eur) a v rámci štátnych normatívov by Ministerstvo školstva SR dodalo na 43 rómskych gymnazistov 3,7 milióna Sk (116.704 eur). Na Gándhího gymnáziu vyučuje v súčasnosti 15 pedagógov. Na škole vyučujú v prvom ročníku celkom 15 predmetov, medzi nimi i rómsky jazyk či rómske reálie, angličtinu a nemčinu. Žiaci Gándhího gymnázia pochádzajú z celého Slovenska a väčšinou bývajú na internáte.