Bratislav. Neplnoletí nebudú môcť piť alkohol a deti do 15 rokov by sa nemali po deviatej večer zdržiavať bez dozoru rodičov na miestach, kde sa alkohol predáva. Parlament to dnes schválil v dlho diskutovanom návrhu dvoch poslankýň vládnej ĽS-HZDS Kataríny Tóthovej a Ľudmily Muškovej. Súčasný zákon zakazoval len predaj či podávanie alkoholu deťom, samotný zákaz pitia alkoholu pre deti v ňom nebol.
"Problém pitia alkoholických nápojov mladistvými, ba dokonca i deťmi, sa na Slovensku skutočne stal problémom, ktorého odklad riešenia je už neprijateľný," zdôvodňovali potrebu zmeny jej autorky v dôvodovej správe návrhu novely. Schváleniu zákona predchádzala pomerne dlhá diskusia, vláda napríklad nedala novele podporné stanovisko.
Odborník: Zákony netreba, ale lepšie vykonávanie
Zámer političiek bojovať proti alkoholizmu mládeže podľa kritikov môže minúť svoj cieľ. Odborník na drogové závislosti Ľubomír Okrúhlica napríklad pred časom tvrdil, že Slovensko už má kvalitné zákony proti alkoholizmu, ktoré sa však podľa neho nedodržiavajú dôsledne. "Problém nie je v tom, že je zlá legislatíva, ale že sa nevykonáva," povedal v parlamente poslanec opozičnej SDKÚ-DS Viliam Novotný.
Učitelia, riaditelia škôl, lekári a policajti budú musieť obci povinne nahlasovať popíjanie mladých, ktorí ešte nemajú 18 rokov. Rodičia by mali za pitie dieťaťa platiť tisícku, ak by sa popíjanie opakovalo, obec by mala mladistvému zakazovať chodiť do reštaurácií a na iné miesta, kde sa podáva alkohol. Tolerovať sa má, ak si dá dieťa s rodičmi symbolický prípitok. Za návrh hlasovalo 77 koaličných poslancov a dvaja poslanci za SMK.
Budú kontroly na svadbách?
Novotný tiež počas rozpravy namietal, že návrh je nevykonateľný a zle napísaný. Chýbalo mu zadefinovanie pojmu „symbolický prípitok“. Podľa neho sa malo určiť, o aké množstvo alkoholu ide. „U nás na východnom Slovensku máme symbolický prípitok aj viackrát denne,“ povedal Novotný.
Povinnosť obcí kontrolovať dodržiavanie zákona si poslanec KDH Július Brocka vysvetľuje ako tlak na starostov, aby chodili po svadbách a kontrolovali početnosť a druh symbolických prípitkov. Dodal, že zodpovednosť za výchovu detí má ležať predovšetkým na bedrách rodičov.
Takýto názor si predseda poslaneckého klubu SNS Rafael Rafaj vysvetľuje ako ultraliberálny a nezodpovedný postoj k mládeži. Rafaj sa nazdáva, že s prílevom financií musia samosprávy rátať aj s ďalšími povinnosťami.
Deti do 15 rokov do barov nepatria
Do novely vládnych poslankýň sa podarilo zasiahnuť aj poslancovi opozičnej SMK Józsefovi Berényimu. Na jeho návrh parlament schválil, aby deti do 15 rokov mohli byť v baroch či na diskotékach, kde sa predáva alkohol, po deviatej hodine večer len v sprievode rodičov.
O ešte prísnejšom zákone uvažuje skupina koaličných poslancov vrátane Tóthovej spolu s nezávislým Petrom Gaburom. Okrem prísnejších pravidiel na vstup do nočných diskoték chcú tiež zamedziť mladistvým možnosť dostať sa k pornografii.