BRATISLAVA 14. mája (SITA) - Vysporiadanie reštitučných nárokov by sa malo urýchliť bez zbytočných pochybností. Tvrdí poslanec za SMK Zsolt Simon, ktorý dnes v pléne predložil za skupinu poslancov novelu zákona o úprave vlastníckych vzťahov k pôde a inému poľnohospodárskemu majetku. Podľa novely by Slovenský pozemkový fond (SPF) mohol reštituentovi vyplatiť peniaze, ak mu nemôže vrátiť pôvodné pozemky, čo v súčasnosti nie je možné.
Reštitučný proces odštartoval v roku 1991, dodnes nie je právoplatne rozhodnutých vyše štyritisíc reštitučných nárokov. Od začiatku tohto roka platí úprava, podľa ktorej sa rozlišuje medzi dvoma kategóriami reštituentov - s reštitučným nárokom do päťtisíc korún a nad päťtisíc korún. Prvej skupine sa už dnes vyplácajú výlučne peniaze. Podľa Simona v druhej skupine môžu byť vydávané lukratívne pozemky, čo môže navodzovať dojem klientelizmu. „Boli medializované prípady o dodatočnom podpisovaní zmlúv a ich následných úpravách. Takéto konanie jednoznačne navodzuje dojem klientelizmu a nevylučuje zámerné nakladanie s informáciami, ktoré nie sú všeobecne dostupné,“ napísali predkladatelia v dôvodovej správe. SPF by mal podľa návrhu dávať peniaze zo svojho rozpočtu, ak mu budú chýbať, cez verejnú súťaž sa majú predať pozemky vo vlastníctve štátu. Novela má byť účinná od 1. júla.
SDKÚ-DS chce presadiť zákaz prideľovania dotácií dlžníkom štátu. Poslanci za SDKÚ-DS Ivan Mikloš a Lucia Žitňanská tvrdia, že novela zákona o rozpočtových pravidlách verejnej správy zabráni netransparentnému poskytovaniu štátnych peňazí. Podľa novely žiadatelia o dotácie by mali vydokladovať potvrdeniami od správcu dane, sociálnej poisťovne a zdravotnej poisťovne, že im nič nedlžia. Doteraz najväčší škandál s pridelením dotácie dlžníkovi štátu vznikol na ministerstve práce, ktoré dalo dva milióny korún neziskovej organizácii Privilégium. Ministerka práce Viera Tomanovej ju odklepla, hoci Privilégium malo daňové nedoplatky. Ministerka kedysi pracovala v Privilégiu. Ministerstvo financií rozhodlo, že Privilégium musí dotáciu vrátiť.
Najsilnejšia opozičná strana novelou požaduje posilniť kontrolu dodržiavania pravidiel pri rozhodovaní, komu pôjde dotácia. Po rozhodnutí by sa mali najneskôr do 15 dní zverejniť žiadatelia, ktorí uspeli a dostanú štátne peniaze, ale aj tí, ktorí neuspeli. Ďalej by sa mali zverejňovať výška požadovanej a pridelenej dotácie, účel, na ktorý sa má použiť, vyhodnotenie žiadosti podľa kritérií či zoznam ľudí, ktorí žiadosti posudzovali.
Zneužitie linky tiesňových volaní 150, 155, 158 by mal byť priestupkom. Navrhuje to v novele zákona o integrovanom záchrannom systéme poslanec za SDKÚ-DS Martin Fedor. Za priestupok bude považované, ak si niekto na spomínaných linkách úmyselne vyžiada poskytnutie pomoci, ktorá nebola potrebná, alebo ak niekto tieto linky úmyselne blokuje. Za takýto priestupok by mal mať obvodný úrad možnosť uložiť pokutu do výšky 50 000 Sk. Ako uvádza Fedor v dôvodovej správe, v súčasnosti nie je možné zneužitie tiesňovej linky postihnúť. V prípade schválenia by novela mala byť účinná od 1. júla.
Poslanci by mali vo štvrtok hlasovať o posunutí noviel do druhého čítania.
mz;pr;mt