Bratislava 14. mája (TASR) Zneužívanie tiesňových liniek 150, 155, 158 by sa malo postihovať ako priestupok. Navrhuje to poslanec za SDKÚ-DS Martin Fedor vo svojej novele zákona o integrovanom záchrannom systéme. Maximálnu výšku pokuty právna norma stanovuje na 50.000 Sk (1577 eur).
Fedor novelou reaguje na terajší nerovnovážny právny stav. Na privolanie záchranných zložiek integrovaného záchranného systému v tiesni slúži jednotné európske číslo tiesňového volania 112. Zneužitie linky tiesňového volania sa hodnotí ako priestupok, ktorý možno sankcionovať do výšky 50.000 Sk. Za zneužitie sa považuje úmyselné blokovanie linky alebo úmyselné vyžiadanie pomoci, ktorá nebola potrebná. Zneužívanie tiesňových liniek 150, 155, 158 však súčasná legislatíva neumožňuje postihovať ako priestupok.
Novela podľa Fedora nemá represívny charakter, ma slúžiť ako prevencia, aby odradila všetkých, ktorý si krátia chvíľu neopodstatneným telefonovaním na tiesňové linky. Napríklad policajti majú v priemere z troch telefonátov len jeden relevantný, ostatné dva sú zneužívaním linky. V Trnavskom kraji mali napr. hasiči za minulý rok takmer 27.000 telefonátov, ale len 2000 bolo zmysluplných.
Poslanci podvečer prerokovali aj novelu zákona o pozemkovom fonde z dielne poslancov za SDKÚ-DS Pavla Freša a Lucie Žitňanskej. Poslankyňa za Smer-SD Magda Košútová navrhla nepokračovať v rokovaní o tomto návrhu, keďže vláda pripravuje komplexnú právnu úpravu. Frešo namietal, že vládny zákon sa neustále odkladá pre politické trenice medzi koaličnými stranami, čo nepovažuje za dobré. Poslanci za SDKÚ-DS chcú novelou zverejniť zmluvy Slovenského pozemkového fondu. Reagujú tak na kauzy reštituovaných pozemkov vo Veľkom Slavkove a Veľkej Lomnici.