Bratislava 15. mája (TASR) - Poslanci NR SR svojím stredajším rozhodnutím neposunúť do druhého čítania novelu zákona o umelom prerušení tehotenstva odsúdili mnoho nenarodených detí na smrť a veľa žien na psychické a fyzické utrpenie. Vo svojom dnešnom vyhlásení pre TASR to tvrdí občianske združenie Fórum života.
"Namiesto zabezpečenia zodpovednejšej voľby pre ženy sa poslanci rozhodli nechať ženy napospas nevedomosti a tlakom okolia," konštatuje sa vo vyhlásení. Fórum pripomína, že navrhovaná novela mala posilniť a lepšie zabezpečiť právo na informácie pre ženy, ktoré žiadajú o umelý potrat. Išlo podľa nich o nadstranícky formulovanú legislatívnu normu, ktorá nezužovala súčasný zákon, ale len vytvárala priestor na využitie možností, ktoré súčasný stav legislatívy a poznatkov ponúka utajený pôrod, možnosť uchýliť sa do azylového domu, dostať relevantné informácie o dieťati a vplyve potratu na zdravie ženy.
"Poslanci si zakrývajú oči pred realitou, keď tvrdia, že ženy sú v súčasnosti dostatočne informované," hovorí riaditeľ Fóra života Marek Michalčík. Zároveň ďakuje všetkým poslancom, ktorí novelu podporili. "Chcem vyzvať občanov, aby v budúcnosti zvážili, či vo voľbách dajú hlas poslancom, ktorí nielen že sú za potraty, ale dokonca odmietajú diskutovať o informovaní žien," uzatvára Michalčík.
Za malú novelu zákona z dielne Daniela Lipšica, Pavla Hrušovského (obaja KDH) a Ľudmily Muškovej (ĽS-HZDS), hlasovalo v stredu 65, prevažne opozičných poslancov. Z koalície zákon podporil zo Smeru-SD len Ján Podmanický, Anna Belousovová a Jozef Rydlo z SNS a Milan Rehák z ĽS-HZDS. Ďalších 60 koaličných zákonodarcov sa zdržalo hlasovania, 12 boli proti, 12 poslancov, tak z koaličného, ako aj opozičného tábora v snemovni chýbalo a jeden nehlasoval.
Cieľom novely bolo dať žene, ktorá chce podstúpiť interrupciu, čas 72 hodín na to, aby svoje rozhodnutie ešte zvážila. Lekár by bol zároveň povinný informovať ženu o fyzických a psychických rizikách a o práve získať sonogram.