BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Národná rada SR dnes schválila vládny návrh zákona o náhradnom výživnom. Nový zákon odstraňuje súčasné problémy posudzovania nároku na náhradné výživné, vrátane prípadu, ak sa povinná osoba zdržiava v zahraničí. Náhradné výživné budú môcť poberať po novom aj siroty, ktorých výška sirotských dôchodkov nedosahuje výšku minimálneho výživného a siroty, ktorým nevznikol nárok na sirotský dôchodok. Nový zákon by mal byť účinný od 1. júla tohto roka.
Národná rada posunula do ďalšieho legislatívneho procesu návrh poslancov za Smer-SD Jána Richtera a Viliama Jasaňa, ktorí prišli s úpravou odmeňovania policajtov. Zákon o štátnej službe príslušníkov Policajného zboru, Slovenskej informačnej služby, Zboru väzenskej a justičnej stráže Slovenskej republiky a Železničnej polície požadujú zmeniť tak, aby minister vnútra mohol policajtovi v stálej štátnej službe priznávať osobný príplatok až do výšky polovice súčtu funkčného platu a hornej hranice prídavku za výsluhu rokov. Zmeny majú byť účinné od 1. augusta. Zmeny sa majú dotknúť aj náhrad za služobnú pohotovosť. Policajtom má patriť za každú hodinu pohotovosti 0,30 % priznaného funkčného platu, ak ide o pohotovosť v mieste výkonu štátnej služby, 0,15 % v prípade pohotovosti v mieste trvalého pobytu, prechodného pobytu alebo na inom dohodnutom mieste a 0,10 % za pohotovosť s možnosťou použitia mobilných prostriedkov spojenia. Poslanci chcú takisto spresniť činnosť i v charakteristikách platových tried príslušníkov policajného zboru.
Od budúceho roku by mali poberať príplatok k dôchodku aj osoby zaradené do vojenských táborov nútených prác v rokoch 1948 až 1954. Navrhujú to v novele zákona o príplatku k dôchodku politickým väzňom poslanci za SNS Rafael Rafaj, Ján Slota a Rudolf Pučík. Parlament návrh postúpil do ďalšieho legislatívneho procesu. Na príplatok by mali mať nárok aj manželia či manželky a siroty po popravenom politickom väzňovi ako aj osoby násilne odvlečené do bývalých sovietskych gulagov v rokoch 1944 až 1946 podľa definície politického väzňa v zákone o protikomunistickom odboji. Medzi oprávnené osoby sa zaraďuje aj pozostalá osoba po popravenom alebo usmrtenom politickom väzňovi. Tieto osoby by mali dostávať rovnaký príplatok ako politickí väzni. Ako uvádzajú predkladatelia, cieľom návrhu je zlepšiť sociálnu situáciu osôb, ktoré boli priamo zasiahnuté ako aj ich najbližších rodinných príslušníkov. Politické delikty a perzekúcie v dobe neslobody postihovali nielen odsúdených, deportovaných, usmrtených politických väzňov, ale aj ich najbližších rodinných príslušníkov. V rokoch 2009 až 2010 sú odhadované výdavky spojené s priznaním príplatku približne 25 miliónov korún.
Poslanci posunuli do druhého čítania aj novelu zákona o energetike, ktorú predložil poslanec Maroš Kondrót (Smer-SD).
pr;mz;bl