Banská Bystrica 15. mája (TASR) V Banskej Bystrici a jej miestnych častiach je zriadených 16 cintorínov. Napriek tomu zaznamenáva mesto v súčasnosti problémy s posledným odpočinkom nebožtíkov. Keďže sa vo fungujúcich cintorínoch radikálne znížil počet miest na pochovávanie mŕtvych, bežnou praxou sa stáva, že ľudia pochovávajú svojich blízkych do hrobov svojich predkov.
O cintoríny sa starajú Rekreačné a záhradnícke služby mesta Banská Bystrica prostredníctvom Krematória a cintorínskych služieb. Ich vedúci, poslanec mestského zastupiteľstva Pavol Bielik k problému pre TASR povedal: "Spravujeme spolu približne 14-tisíc hrobov. Jednotlivé pohrebiská sú už kapacitne naplnené. Ľudia preto pochovávajú svojich blízkych vlastne na predkov a pre tých, ktorí nemajú v rodine hrobové miesto, musíme hľadať miesto my. Zo 16 pohrebísk sú tri väčšie. Urnový háj, Centrálne pohrebisko Kremnička a Rímskokatolícky cintorín pri Moyzesovom námestí. Ten však už je prakticky úplne zaplnený a sú tam pochované aj významné osobnosti slovenského kultúrneho, spoločenského a politického života. Rôzni spisovatelia, umelci a podobne, ktorí sa narodili, alebo pôsobili dlhší čas v Banskej Bystrici." Predpokladáme, zdôraznil, že o niekoľko rokov bude možné v meste pochovávať len do pôvodných hrobov alebo už len na Centrálnom pohrebisku.
Centrálne pohrebisko v Banskej Bystrici má rozpracovanú tzv. sekciu B od roku 1999. Po desiatich rokoch však dávajú v cintorínskych službách znova dohromady podklady na jej postupné dokončenie. Bielik pripomenul, že v meste sú spoplatnené pohrebné miesta len v Urnovom háji, Centrálnom pohrebisku a Rímskokatolíckom cintoríne. Súčasné ceny 150 Sk za prenájom hrobového miesta na rok sú však už päť rokov bez zmeny. Preto pripravia na decembrové zasadanie mestského zastupiteľstva návrh na zvýšenie cien, pretože náklady na prevádzku vôbec nepokrývajú príjmy za prijaté platby. Zmeny predpokladajú od 1. januára 2009. Výšku poplatku Bielik zatiaľ povedať nevedel.