Prestavba umožňuje spaľovať v teplárni okrem fosílnych palív aj biomasu. Ako na dnešnej tlačovej besede informoval generálny riaditeľ Zvolenskej teplárenskej Július Jankovský, ekologizácia tepelného zdroja stála okolo 623 miliónov korún. Zo štrukturálnych fondov Európskej únie a štátneho príspevku išlo 470 miliónov korún, zostávajúcich 25 percent spolufinancovala Zvolenská teplárenská z vlastných zdrojov.
Hlavným problémom technologického zariadenia Zvolenskej teplárenskej bolo neplnenie platných emisných limitov, hlavne SO2 na kotloch, ktoré ako palivo používali slovenský lignit. Súvisiacim problémom bola absencia emisného monitorovacieho systému na zdroji. Vďaka projektu tepláreň v porovnaní s rokom 2006 znížila emisie SO2 o 1 200 ton ročne, teda o 47 percent a emisie CO2 o zhruba 37 500 ton ročne. Náhrada časti spaľovaného hnedého uhlia drevnou štiepkou znamená aj zníženie produkcie popola o 6 100 ton, teda zhruba o tretinu v porovnaní s rokom 2006. Tepláreň má tiež zabezpečenú kontinuálnu kontrolu množstva emisií do ovzdušia.
Ešte v roku 2004 tepláreň spaľovala lignit, zhruba 200-tisíc ton ročne. Po rekonštrukcii sa počíta s ročnou spotrebou zhruba 125-tisíc ton uhlia, 645-tisíc metrov kubických plynu a 30-tisíc ton drevnej štiepky. Podľa Jankovského bude mať spaľovanie biomasy pozitívny vplyv aj na zamestnanosť v regióne. „Spaľovanie biomasy vyprodukovanej v regióne vytvára pracovné miesta v novom perspektívnom podnikateľskom odvetví. Dovoz biomasy zo vzdialenejších regiónov je ekonomicky nevýhodný,“ uviedol Jankovský. Pripomenul, že vďaka financovaniu projektu z eurofondov sa ceny tepla pre Zvolenčanov nezvýšia. Viac ako 80 percent bytov vo Zvolene – vyše 30-tisíc obyvateľov – odoberá teplo od Zvolenskej teplárenskej.
Hlavným dodávateľom prestavby zvolenskej teplárne boli Slovenské energetické strojárne Tlmače, ktoré Zvolenská teplárenská vybrala v medzinárodnej súťaži. Výstavba sa začala koncom apríla 2006 a prebiehala v dvoch etapách. Prvou bola výstavba zariadení na príjem, skladovanie a dopravu drevnej štiepky do spaľovacieho zariadenia kotla a rekonštrukcia prvého kotla vrátane riadiacich systémov a automatického monitoringu spalín. Po skončení prvej etapy v marci minulého roka sa začala rekonštrukcia druhého kotla. Investičné náklady na práce vykonané hlavným dodávateľom boli 533 miliónov korún. Sumu 90 miliónov korún preinvestovala Zvolenská teplárenská vo vlastnej réžii na rekonštrukciách periférnych zariadení zdroja.
Zvolenská teplárenská dodáva teplo pre vyše 11-tisíc bytov v meste Zvolen, obyvatelia tvoria s 57-percentným podielom predaného tepla jej najväčších odberateľov. Verejnému sektoru dodáva zhruba 11 percent predaného tepla, 32 percent kupujú priemyselné podniky. Okrem tepla vyrába aj elektrickú energiu.