Bratislava 15. mája (TASR) - Slovenská republika bude mať svojho zástupcu v Centre NATO pre kybernetickú obranu v estónskom Talline. Sedem členských krajín Severoatlantickej aliancie vrátane Slovenska podpísalo v stredu 14. mája v Bruseli memorandum o porozumení, na základe ktorého budú spolupracovať v spomínanom centre.
Ozbrojené sily (OS) SR vyšlú na pracovnú pozíciu vedec (Scientist) v oblasti výskum a vývoj (Research and Development) odborníka z oblasti informačnej bezpečnosti zo Strediska riadenia a prevádzky komunikačných a informačných systémov (KIS). Jeho úlohou počas trojročného rotačného cyklu bude zapojenie sa do výskumných vedeckých projektov v oblasti počítačovej ochrany a prispievať tak k spoločnému zdokonaľovaniu spôsobilostí NATO v tejto oblasti. Bude to zároveň prínosom aj pre Ministerstvo obrany SR a ďalšie rezorty v SR, informoval dnes TASR hovorca OS SR Milan Vanga.
Odborné zložky OS SR v oblasti KIS budú mať prístup k informáciám o aktuálnom dianí v oblasti počítačovej ochrany, o technológiách používaných v tejto oblasti, ako aj o trendoch v počítačovej kriminalite a spôsoboch ako sa voči nim brániť.
Centrum výnimočnosti (Centre of Excellence) bude plne funkčné v druhej polovici tohto roka a na jeho fungovaní sa bude podieľať 30 expertov z členských krajín NATO. Okrem Slovenska a hosťujúcej krajiny memorandum podpísali aj Nemecko, Taliansko, Litva, Lotyšsko a Španielsko.
Úlohou centra bude prispieť k zvýšeniu kybernetickej bezpečnosti, posilneniu boja proti kybernetickým hrozbám či zlepšeniu interoperability medzi členskými krajinami aliancie. Centrum sa takisto bude venovať analýze kybernetických hrozieb, rozvoju metodológií pre vyhodnocovanie takéhoto druhu hrozieb a výskumným projektom, ktoré sa týkajú simulácie kybernetických útokov. Do aktivít centra sa budú zapájať aj USA.
SR sa svojou účasťou na programe spoločnej počítačovej ochrany NATO zaviazala okrem personálneho príspevku prispievať aj finančne do spoločného rozpočtu centra. Tieto prostriedky sa budú používať výlučne na financovanie spoločných projektov NATO v oblasti počítačovej ochrany, ktoré sa budú realizovať v centre pod dohľadom veliteľstva v Norfolku a s odsúhlasením Riadiaceho výboru (Steering Committee), v ktorom bude mať SR svoje zastúpenie.
Súčasné hrozby v spojitosti so zraniteľnosťou informačných technológií predstavujú veľké riziko narušenia alebo úplného ochromenia činnosti KIS, práve v období, keď spoľahlivá a nenarušená prevádzka KIS zaručuje vysokú úroveň riadenia organizácií a úroveň kvality života obyvateľstva, nakoľko moderná spoločnosť sa stáva čoraz viac závislou na spoľahlivej prevádzke KIS. Každodenné pokusy o preniknutie do počítačových sietí alebo snahy o ich narušenie sú jednoznačným dôkazom potreby zaoberať sa riešeniami počítačovej ochrany, a to nielen na národnej úrovni, dodal hovorca slovenskej armády.