BRATISLAVA 15. mája (SITA) - Miestna územná samospráva sa má viac informatizovať a vzdelávať. Potrebné je upevniť aj jej fiškálnu stabilitu, posilňovať jej daňové príjmy a pokračovať v decentralizácii financií. Vyplýva to z priorít, ktoré chce v najbližších rokoch presadzovať Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS). Ako ďalej na dnešnej tlačovej besede po skončení dvojdňového XVIII. snemu ZMOS povedal predseda združenia
Michal Sýkora, chcú pokračovať vo vytváraní podmienok na úspešné zavedenie eura v mestách a obciach Slovenska a zároveň vytvoriť pre miestnu samosprávu dobré podmienky na čerpanie z eurofondov. V legislatívnej oblasti považuje ZMOS za prvoradé novelizovať zákon o obecnom zriadení, vypracovanie návrhu zákona o výkone a financovaní preneseného výkonu štátnej správy a podporujú aj prijatie nového zákona o hlavnom meste SR Bratislave. Okrem toho chce združenie bojovať za moderný zákon o cestovnom ruchu na Slovensku, vrátane jeho inštitucionálneho zabezpečenia, žiada legislatívne usporiadanie nevyriešených majetkových vzťahov miest a obcí k nehnuteľnostiam a vyhlásiť 6. september za Deň miestnej samosprávy.
Nevyhnutná informatizácia samosprávy, najmä obcí sa má financovať z prostriedkov Európskej únie (EÚ). "Veľká časť samospráv, zhruba 30 - 40 percent nemá prístup na internet, časť samospráv nemá dokonca počítač, telekomunikačné pripojenie, možnosti pre pripojenie na internet," zdôraznil na tlačovej besede po skončení snemu ZMOS výkonný podpredseda združenia Milan Muška. Na vybavenie obcí počítačmi, ich pripojenie na internet a na potrebný odborný personál chcú získať peniaze z Národného strategického referenčného rámca - z operačného programu Informatizácia spoločnosti. Bez informatizácie obcí nie je možný slobodný prístup ich obyvateľov k informáciám. Dnes má totiž svoju vlastnú webovú stránku približne iba polovica obcí. "Ako môžme hovoriť o e-governmente, teda o možnosti elektronickej komunikácie medzi občanom a obcou a mestom, keď táto nie je pripravená sama o sebe, ani technicky ani personálne," pýta sa Muška, ktorý podotkol, že problém sa takmer vôbec netýka miest.
ZMOS chce v najbližšom období pripraviť stratégiu vzdelávania predstaviteľov samosprávy, tých, čo majú v mestách a obciach na starosti samosprávnu agendu ale aj volených predstaviteľov - starostov a primátorov. Podľa šéfa ZMOS Michala Sýkoru, chcú, aby im pri vzdelávaní pomohol aj štát, lebo predstavitelia samosprávy zabezpečujú prenesený výkon štátnej správy a štát musí mať záujem, aby to robili kvalitne. Aj preto ZMOS presadzuje vypracovanie návrhu zákona o výkone a financovaní preneseného výkonu štátnej správy.
V súvislosti s očakávaným zavedením eura na Slovensku od 1. januára 2009 na tlačovej besede ubezpečil výkonný podpredseda ZMOS Jozef Turčány, že zavedenie eura by nemalo zvýšiť miestne poplatky pre obyvateľov miest a obcí. Členským mestám a obciam združenia, ktoré tvoria väčšinu miesta a obcí v SR, vedenie ZMOS odporúčalo, aby náklady pri zavedení spoločnej európskej meny neboli financované zvyšovaním miestnych daní, aby hľadali iné zdroje. "Snažili sme sa dodržiavať zásadu, aby zavedenie eura nešlo proti občanovi a predpokladáme, že tomu tak bude. Akékoľvek prípadné zvyšovanie miestnych daní by nemalo mať súvis s procesom zavedenia eura v podmienkach samosprávy," dodal Turčányi.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.