Bratislava 15. mája (TASR) - Najnovšie vedecké poznatky o nádorovej hypoxii - nedostatočnom zásobení nádorov kyslíkom, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje priebeh ochorenia i liečbu a spolupráca vedcov z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied (VÚ SAV) so špičkovým, svetovo uznávaným vedeckým pracovníkom z Oxfordskej univerzity, prof. Adrianom L.Harrisom v tejto oblasti, boli predmetom dnešnej tlačovej besedy na pôde SAV v Bratislave.
Hosť z Veľkej Británie, prof. Harris, ktorý je riaditeľom Laboratória molekulárnej onkológie a oddelenia lekárskej onkológie Ústavu molekulárnej medicíny Oxfordskej univerzity na stretnutí s novinármi uviedol, že s manželskou dvojicou, prof. Jaromírom Pastorekom a doc. Silviou Pastorekovou z VÚ SAV spolupracuje už viac rokov. Vyzdvihol význam objavu nádorovej bielkoviny CA IX na povrchu bunky a jej výskumu, za ktorý manželom Pastorekovcom zo Slovenska v roku 1995 udelili v USA patent s celosvetovou platnosťou. Pomocou tejto bielkoviny, ktorá už je v zahraničí v klinickom výskume, možno lepšie liečiť konkrétneho pacienta. Môže sa využiť napríklad pri liečbe nádorov obličiek a iných orgánov.
Ako konštatoval prof. Pastorek, vďaka spolupráci s prof. Harrisom sa Virologický ústav SAV stal súčasťou veľkého medzinárodného výskumného projektu Euroxy v rámci 6. Rámcového programu Európskej únie, ktorý priniesol významné výsledky. Spolupráca pokračuje aj v ďalšom, 7. rámcovom programe EÚ.
Doc. Pastoreková vysvetlila, že hypoxia vzniká často v pevných nádoroch v dôsledku nedokonalej cievnej siete, ktorá dodáva kyslík len do určitých oblastí nádorového tkaniva. Niektoré nádorové bunky sa nedostatku kyslíka prispôsobia tým, že zmenia svoj metabolizmus a niektoré biologické vlastnosti, pričom sa stávajú agresívnejšie. To sa prejaví na zvýšenej schopnosti nádorov tvoriť metastázy a odolávať klasickej protinádorovej liečbe (chemoterapii a rádioterapii). Preto majú pacienti s hypoxickými nádormi veľmi zlú prognózu ochorenia.
Súčasný výskum vo svete aj vo Virologickom ústave SAV sa zaoberá odhaľovaním nových molekúl, ktoré podporujú rast hypoxických nádorov s predpokladom, že ich cielený zásah pomocou inhibítorov by mohol prispieť k úspešnejšej protinádorovej liečbe. "Poznatky o nádorovej hypoxii pomohli tiež vylepšiť už existujúce liečebné postupy, napríklad zmenou v dávkovaní a časovom rozvrhu ožarovania. Okrem toho sa snažíme využiť prítomnosť hypoxie v nádoroch ako terč pre protinádorové liečivá, ktorých účinok sa aktivuje pri nedostatku kyslíka a ktoré by tak v nádoroch prednostne rozbíjali agresívne hyxpoxické bunky. Testovanie látok tohto typu je v štádiu predklinických a klinických pokusov a možno ho označiť za veľmi nádejné," povedala Pastoreková.
Klinické pokusy v tejto oblasti sa realizujú napríklad v USA, vo Veľkej Británii či v Nemecku, ale na Slovensku ešte nie. Slovenskí výskumníci zatiaľ hľadajú vhodných partnerov na realizáciu klinického výskumu.
Pokiaľ ide o financovania výskumu Harris uviedol, že vo Veľkej Británii vyčleňujú zo zdravotných poisťovní finančné prostriedky na translačný výskum pre päť výskumných centier. Cieľom je dosiahnuť, aby čas od začatia výskumu v laboratóriu až po aplikáciu výsledkov na nemocničnom lôžku bol čo najkratší.
Ako odznelo na stretnutí, situácia na Slovensku v tejto oblasti je oveľa zložitejšia. Základný výskum je financovaný len zo strany Ministerstva školstva SR, poisťovne v SR nemajú záujem financovať výskum. Financovanie základného výskumu na Slovensku je v porovnaní s inými európskymi aj susednými krajinami oveľa nižšie.