SME

Vedci zo SAV spolupracujú pri výskume nádorov s prof. Harrisom z Oxfordu

Bratislava 15. mája (TASR) - Najnovšie vedecké poznatky o nádorovej hypoxii - nedostatočnom zásobení nádorov kyslíkom, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje priebeh ...

Bratislava 15. mája (TASR) - Najnovšie vedecké poznatky o nádorovej hypoxii - nedostatočnom zásobení nádorov kyslíkom, ktoré nepriaznivo ovplyvňuje priebeh ochorenia i liečbu a spolupráca vedcov z Virologického ústavu Slovenskej akadémie vied (VÚ SAV) so špičkovým, svetovo uznávaným vedeckým pracovníkom z Oxfordskej univerzity, prof. Adrianom L.Harrisom v tejto oblasti, boli predmetom dnešnej tlačovej besedy na pôde SAV v Bratislave.

Hosť z Veľkej Británie, prof. Harris, ktorý je riaditeľom Laboratória molekulárnej onkológie a oddelenia lekárskej onkológie Ústavu molekulárnej medicíny Oxfordskej univerzity na stretnutí s novinármi uviedol, že s manželskou dvojicou, prof. Jaromírom Pastorekom a doc. Silviou Pastorekovou z VÚ SAV spolupracuje už viac rokov. Vyzdvihol význam objavu nádorovej bielkoviny CA IX na povrchu bunky a jej výskumu, za ktorý manželom Pastorekovcom zo Slovenska v roku 1995 udelili v USA patent s celosvetovou platnosťou. Pomocou tejto bielkoviny, ktorá už je v zahraničí v klinickom výskume, možno lepšie liečiť konkrétneho pacienta. Môže sa využiť napríklad pri liečbe nádorov obličiek a iných orgánov.

SkryťVypnúť reklamu

Ako konštatoval prof. Pastorek, vďaka spolupráci s prof. Harrisom sa Virologický ústav SAV stal súčasťou veľkého medzinárodného výskumného projektu Euroxy v rámci 6. Rámcového programu Európskej únie, ktorý priniesol významné výsledky. Spolupráca pokračuje aj v ďalšom, 7. rámcovom programe EÚ.

Doc. Pastoreková vysvetlila, že hypoxia vzniká často v pevných nádoroch v dôsledku nedokonalej cievnej siete, ktorá dodáva kyslík len do určitých oblastí nádorového tkaniva. Niektoré nádorové bunky sa nedostatku kyslíka prispôsobia tým, že zmenia svoj metabolizmus a niektoré biologické vlastnosti, pričom sa stávajú agresívnejšie. To sa prejaví na zvýšenej schopnosti nádorov tvoriť metastázy a odolávať klasickej protinádorovej liečbe (chemoterapii a rádioterapii). Preto majú pacienti s hypoxickými nádormi veľmi zlú prognózu ochorenia.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasný výskum vo svete aj vo Virologickom ústave SAV sa zaoberá odhaľovaním nových molekúl, ktoré podporujú rast hypoxických nádorov s predpokladom, že ich cielený zásah pomocou inhibítorov by mohol prispieť k úspešnejšej protinádorovej liečbe. "Poznatky o nádorovej hypoxii pomohli tiež vylepšiť už existujúce liečebné postupy, napríklad zmenou v dávkovaní a časovom rozvrhu ožarovania. Okrem toho sa snažíme využiť prítomnosť hypoxie v nádoroch ako terč pre protinádorové liečivá, ktorých účinok sa aktivuje pri nedostatku kyslíka a ktoré by tak v nádoroch prednostne rozbíjali agresívne hyxpoxické bunky. Testovanie látok tohto typu je v štádiu predklinických a klinických pokusov a možno ho označiť za veľmi nádejné," povedala Pastoreková.

SkryťVypnúť reklamu

Klinické pokusy v tejto oblasti sa realizujú napríklad v USA, vo Veľkej Británii či v Nemecku, ale na Slovensku ešte nie. Slovenskí výskumníci zatiaľ hľadajú vhodných partnerov na realizáciu klinického výskumu.

Pokiaľ ide o financovania výskumu Harris uviedol, že vo Veľkej Británii vyčleňujú zo zdravotných poisťovní finančné prostriedky na translačný výskum pre päť výskumných centier. Cieľom je dosiahnuť, aby čas od začatia výskumu v laboratóriu až po aplikáciu výsledkov na nemocničnom lôžku bol čo najkratší.

Ako odznelo na stretnutí, situácia na Slovensku v tejto oblasti je oveľa zložitejšia. Základný výskum je financovaný len zo strany Ministerstva školstva SR, poisťovne v SR nemajú záujem financovať výskum. Financovanie základného výskumu na Slovensku je v porovnaní s inými európskymi aj susednými krajinami oveľa nižšie.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  2. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  3. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  1. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  2. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  6. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  7. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  8. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  1. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 642
  2. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 380
  3. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 867
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 5 330
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 067
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 935
  7. Ísť do kúpeľov je IN 4 797
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 579
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu